FANDOM


Piast Cieszyn (właśc. TS Mieszko Piast Cieszyn) – założony w 1909 w Cieszynie klub piłkarski. Od 1955 roku odbywają mecze na stadionie piłkarskim (jak było wcześniej? Nie wiemy...). W roku założenia w Cieszynie ludzie chodzili ubrani, najczęściej, na czerwono-niebiesko-żółtawo, dlatego też, by pozyskać kibiców, żałosnym chwytem te kolory zastosowano jako oficjalne barwy zespołu.

Etymologia nazwy

Nazwa klubu pochodzi od Piasta Polski – Mieszka I, a dwie pierwsze literki (TS) to skrót od Towarzystwa Sportowego, które postanowiono umieścić w nazwie by nie zaginęła pamięć o tym, kto wylał ostatnie poty, by Piast mógł rozgrywać swoje mecze towarzyskie. Nie bez znaczenia był fakt, że Wisła Kraków również ma te literki w nazwie.

Sukcesy

Największym sukcesem klubu były występy w III polskiej lidze piłkarskiej (obecnie klub broni się przed spadkiem z ostatniej). Co warte odnotowania: w tym zespole karierę sportową rozpoczynał Ireneusz Jeleń, co jest traktowane jako sukces największy i niewątpliwy. Innych osiągnięć nie stwierdzono.

Zarobki

Dawniej piłkarze tego klubu zarabiali niewiele, dlatego też dorabiali do swojej pensji na różne sposoby. Najbardziej znanym była pomoc przy budowie stadionów. Najwięcej zarobili przy budowaniu Stadionu Śląskiego w Chorzowie i od tego czasu dorabiania już zaprzestali. Pieniądze za tę budowę starczają klubowi do dziś, a zawodnicy nie narzekają już na zarobki.