FANDOM


Disambug Ten artykuł dotyczy stylu w architekturze. Zobacz też Postmodernizm.
Hamburg

Postmodernizm po niemiecku

Postmodernizm – pseudostyl architektoniczny mający na celu udowodnienie, że socrealizm wcale nie był najbrzydszy. Głównym założeniem tego stylu jest rujnowanie ładu przestrzennego poprzez stawianie szklano-żelbetowych klocków w sąsiedztwie przedwojennej zabudowy.Jest to styl rewolucyjny, ponieważ sprawił, że bogate miasta stołeczne przestały pełnić historyczną rolę wizytówek, a zaczęły konkurować między sobą na brzydotę. Doskonałymi przykładami są takie dumne miasta jak Warszawa i Berlin, które wraz ze wzrostem liczby inwestorów o pomnażaniem swojego bogactwa stają się coraz bardziej brzydkie i chaotyczne.

Rozwój

Postmodernizm rozwijał się głównie w bogatych krajach zgniłego kapitalizmu, zgodnie z przyjętą ówcześnie zasadą, że czego wojna nie zniszczyła, odbudowa dokończy. W imieniu tego jedynie słusznego stylu wyburzano ocalałe od wojny budowle w ich miejscu stawiając szklano-betonowe budynki, które miały posłużyć w razie trzeciej wojny światowej jako stanowiska obrony przeciwlotniczej.


Crystal Clear app cervisia To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny architektury i budownictwa. Jeśli nie spadają na ciebie cegły w drewnianym kościele – rozbuduj go.