FANDOM


Plik:Prusice.jpg

Prusice (niem. Prausnitz) – obecnie miasto, dawniej wioska z sołtysem i wójtem (do 2000 roku), położone w powiecie trzebnickim w województwie dolnośląskim, siedziba gminy, kraj Polska. Do 1998 miasto administracyjnie należało do województwa wrocławskiego, w latach następnych miasto przebywa do dzisiaj w w województwie dolnośląskim.

Historia

Prusice wraz z wybuchem I wojny światowej i zagładzie Zakonu Krzyżackiego przestały stanowić stolice państwa pruskiego, a podczas polskiej okupacji plemiona pruskie zostały wysiedlone do Burkina Faso, zamek Zakonu zburzono przy pomocy jego obronnej artylerii. Aby uczcić dawną historię, władze miasta organizują co roku Ogólnopolski Bieg Krzyżaka.

Komunikacja i Gospodarka

Do 1991 istniała w mieście kolej szerokotorowa dowożąca razem pracowników i bydło do pobliskiego bakutylu - wizytówki miasta (otoczenie zakładu stanowi obszar chroniony Natura 2000 z uwagi na istniejący ekosystem i wyjątkowy mikroklimat). Po likwidacji kolejki kruszywo z trasy wykorzystano do budowy obwodnicy, a szyny kolejowe pozyskano jako materiał do budowy miejscowych domów.

Ciekawostki

  • Istnieją tutaj dwa banki a najbliższy bankomat w okolicy znajduje się w promieniu 30 km.
  • W mieście jest kościół, chociaż ludność to przede wszystkim poganie oraz wyznawcy islamu. W roku 2012 spodziewana jest wizyta samego Mahometa tuż przed końcem świata.
  • Protektor Prusice, tu najpierw dostaniesz po ryju za sam wygląd, średnia wieku klubowiczów waha się w granicach 11-14 lat
  • To tutaj kręcono słynne „Wyjście Awaryjne”. Wbrew pozorom miasto teraz wygląda dużo gorzej...


Koniec autostrady Ten artykuł dotyczy jakiejś pipidówy, sądząc po jego rozmiarze. Jeśli sprzeciwiasz się zaniżaniu znaczenia tej metropolii – rozbuduj go.