Punk rock

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Kredoanarchia

A w kółeczku to symbol ściśle związany z muzyką punkową

YouTube logo (2013-2015)
Przeciętny utwór punk rockowy

Punk rock – komercyjna odmiana muzyki rockowej, powstała w latach 70. XX wieku w Anglii w celu późniejszego promowania przemysłu winiarskiego i browarniczego. Artyści punkowi, w imię zwiększenia dochodów, głosili dodatkowo anarchię jako jedyny ustrój, w którym zawsze ilość klientów sklepów monopolowych jest zwiększona, ponieważ nikt nie może zabronić kupowania alkoholu nieletnim.

[edytuj] Historia

W 1976 rząd angielski został odcięty od ropy w wyniku kryzysu naftowego i rychło spodziewał się wojny domowej. Impresario Malcolm McLaren wymyślił wówczas zespół Sex Pistols, aby ratować niezawisłość korony brytyjskiej. Chłopcy zdecydowali się jednak wypromować A w kółeczku i tym samym zostać skazanymi na banicje forever together.

[edytuj] Muzyka

Muzycy punkowi mają swoje credo Trzy akordy darcie mordy. Słowa te wypowiedział papież Pankracy XVIV, w reakcji na wędrowną grupę trubadurów śpiewających pod oknami bazyliki św. Piotra pieśń Maryna co dwie dupy ma Słowa te potem sobie przypomniał Iggy Pop nagrywając kawałek I wanna be your hog. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Perkusja gra swoje bum clap bum bum clap, gitara TRZRZRZRZRZtrzrzrzrztrzTŻŻŻŻŻŻŻŻŻ, basu nie słychać a wokalista drze ryja jak ta Maryna, co jej chłopy pod rajstopy zaglądali.

[edytuj] Odmiany punka

 • Punk Rock – taki jaki każdy zna.
 • Early punk – jeszcze nie punk, ale już nie rock'n'roll.
 • Second wave of punk rock – posiłki w walce z naziolami i państwem, jest szybszy niż zwykły punk.
 • Hardcore punk – zespół musi umieć nieco grać, gdyż grają naprawdę szybko.
 • Street Punk – 2 fala Hardcore Punka, wokaliści Street Punkowego zespołu charakteryzują się zachrypniętym od wódy wokalem, śpiewający (a właściwie drący mordę) o konfidentach, chlaniu wódki, więzieniu i pobiciach lub też dawaniu wpierdolu (teksty niczym nie różniące się od ulicznego rapu).
 • Anarcho-Punk – cięższa wersja punk rocka, w tekstach występuje pieprzenie Hipiso-Punków o buncie, wolności i pokoju.
 • Dead Kennedys – traktaty polityczno-społeczne i jakiś tam podkład muzyczny.
 • Pop Punk – pedalskie indie (bardziej pop niż punk).
 • Christ Punk – punk grany przez księży, teksty najczęściej są wypełnione miłością do młodych chłopców.
 • Di bit pank – D-Beat Punk jest cieższą i powolniejszą odmianą Hardcore punka.
 • Crust Punk – ekstremalna odmiana muzyki punk, która wchodzi jednocześnie w skład muzyki metalowej, jak i punkowej. Ciężkością dorównuje heavy metalowi z tym, że heavy metal to powolne bidolenie, nie to co Crust Punk. W Cruście bardzo często występuje growl, choć nie zawsze. Brutalniejszą, szybszą i cięższą odmianą Crust Punka jest grindcore; dzięki niemu powstał brutalny death metal, deathgrind, porngrind i goregrind – najbrutalniejsza odmiana muzyczna.

[edytuj] Krytyka

Punk rock zawsze był krytykowany i wzbudzał kontrowersje. Zaczęło się od zespołu Sex Pistols, którego członkowie m.in. oskarżali królową o faszyzm, za co ścigano ich listem gończym pod zarzutem zdradzenia tajemnicy państwowej. W tym samym czasie inna legenda punku, The Ramones, sama musiała zmierzyć się z oskarżeniami o faszyzm za to, że stwierdzili, że blitzkrieg, taktyka Niemców z II wojny światowej jest popowa. W późniejszych czasach zespoły hardcore punkowe spotykały się z oskarżeniami o nekromancję (zespół The Exploited i album Punk's not dead), wyrzekanie się własnej skóry (NOFX i utwór Don`t call me white) a także o namawianie do upaleń (Bad Religion i utwór Los Angeles is burning), szamanizm (Rise Against i utwór „Dancing for Rain”) czy piracką kablówkę (Anti-Flag i utwór „Underground Network”).

Nieliczne jednak oskarżenia krytykujące ideologię tej muzyki nie mogą się równać z ciągłymi i wyjątkowo częstymi oskarżeniami o brak umiejętności muzycznych.

[edytuj] Zobacz też

Nasze strony
Przyjaciele
W innych językach