Re (bóg)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Disambug Ten artykuł dotyczy mitologii. Zobacz też Re – symbol pierwiastka ren.
New-Bouncywikilogo Dla tych bez poczucia humoru, eksperci od Wikipedii posiadają nudniejszy powiązany artykuł.
Zobacz: Re (bóg)

Re (Amon, Ra, właśc. r:a-N5:Z1-C2) – główny bóg w mitologii egipskiej. Zapalony fan żeglarstwa. Początkowo był tylko słońcem, w czasach późniejszych, w efekcie powstania związków samopomocy chirurgów wykształconych w zakresie transplantacji, otrzymał głowę sokoła, ozdobioną złotym talerzem. Kiedy jednak złoto zdrożało, kapłani dali Re w prezencie klapę od antycznej studzienki powleczoną tombakiem, użył jej jako czapki. Jego służącą prawą ręką była Sechmet (ewentualnie Hathor), a potem słodziutki kotek-Bastet.

[edytuj] Historia i działalność

Re nie miał ani ojca, ani matki. Urodził sam siebie. Nieoficjalnie bękart.

Stworzył świat na dwa sposoby. Według jednej opowieści miał przeziębione zatoki i aby sobie ulżyć postanowił splunąć. Z jego śliny narodzili się:

Według drugiej opowieści Re tak bardzo zainteresował się swoją maczugą, że splunął dołem. W ten sposób wydał na świat takie samo potomstwo, a więc Pana Wielkiego Szu, Wielką Zapleśniałą Panią i Wielkich tylko dla samych Siebie.

Re był przewodniczącym rady bogów (zbierającej się regularnie na sesjach) i głównym sędzią na sądzie umarłych, imprezie urządzanej w klubie Ozyrysa.


Medaille1785 To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.

Nasze strony
Przyjaciele