Rzeczpospolita Obojga Narodów

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Rzeczpospolita Obojga Narodów
Stara flaga Polski
Flaga Rzeczpospolitej. Już wiemy, od kogo Austriacy zerżneli pomysł na flagę...
Stolica spalony Kraków, później Warszawa
Król Pierwszy: Drugi Zyziu
Ostatni: Stasiu alias Aug z Poniatowic
Ludność Ok. 14 milionów, z czego:
– 7 milionów Polaków;
– 4 miliony Litwinów;
– 3 miliony jakieś hołoty
Powierzchnia W cCenzura2j duża
Język urzędowy Polski, Łacina, Ruski
Ustrój Monarchia Konstytucyjna Szlachecko-korupcyjna
Religia Mafia kościelna i jej odmiany
Waluta Różna w różnych częściach kraju, głównie złote grosze
 
Flaga Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Całe szczęście, że to nie flaga Rzeczpospolitej.

Szlachta nie pracuje!

Popularna do dziś dewiza Rzeczpospolitej

Ach... Rzeczpospolita, najsilniejszy kraj w Europie...

Polak o Rzeczpospolitej

... który upadł przez tą głupią szlachtę!

Polak o Rzeczpospolitej cd.

Polacy podporządkowali nas w zdradziecki sposób!

Litwin o Rzeczpospolitej

HUUSAARIAAAAA!!!11!!1one!jeden!!

Gimbus o wojsku Rzeczpospolitej

Jej Cesarska Mość Wszechrosji ma zaszczyt ogłosić Jego Królewskiej Mości królowi i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, że wzięła w posiadanie proporcjonalny ekwiwalent...

Kaśka o Najjaśniejszej Rzeczpospolitej w traktacie rozbiorowym

Rzeczpospolita Obojga Narodów (znana także jako Rzeczpospolita, I Rzeczpospolita, Rzplita oraz Nasza wielka Polska) – państwo imperialne, jaką była Polska w latach 15961795. Wtedy Polska była wielkim mocarstwem znajdującym się w centrum Europy podzielonym między skłóconą szlachtą Korony i Litwy. Co ciekawe, w nazwie pojawia się termin „Obojga Narodów”, chociaż w kraju żyli również Rusini, Moskale, Germańce, Węgrzy,Ormianie i tym podobni. Rzeczpospolita charakteryzowała się całkiem sporym zróżnicowaniem kulturowym.

[edytuj] Historia

[edytuj] Początki

Pierwszym krokiem do utworzenia wspólnego państwa polsko-litewskiego była zawarta w 1385 unia w Krewie. Na przestrzeni całych dwóch wieków unia ta była na zmianę zacieśniana, osłabiana, przepijana, przegrywana w kartach, a nawet zrywana. Dopiero w drugiej połowie XVI wieku, kiedy nagle wszyscy uświadomili sobie, że Zyziu Drugi August nie ma syna, przystąpiono do działań mających na celu utrwalenie międzypaństwowego związku. Federacyjna Rzeczpospolita Obojga Narodów[1] powstała w efekcie Unii europejskiej Lubelskiej z 1569. Zawarcie unii między Polską i Litwą było jednym z głównych osiągnięć króla Zyzia Augusta. Po jego śmierci w 1572 doszło do bezkrólewia, podczas którego zreformowano system prawny kraju. Znacznie zwiększyły się wpływy szlachty, a także wprowadzono wolną erekcję elekcję jako sposób wyboru monarchy. Jako pierwszego wybrano Henrysia z Francji, który i tak wolał swoją ojczystą ziemię zamiast nas, przez co został zadźgany nożem z ręki zakonnika/zakonnicy.

[edytuj] U szczytu potęgi

Złoty wiek Rzeczypospolitej (nie mylić z Królestwem Polskim!) przypadł na koniec XVI i początek XVII wieku. W tym okresie skutecznie opieraliśmy się atakom Szwecji, Rosji i Tatarów. W 1654 roku Ruskie uchlali się na tyle, że odpCenzura2lili ofensywę przeciw Polsce, a w 1655 roku rozpoczął się potop szwedzki. Szwedzi splądrowali, spalili i zgwałcili większość kraju, a król Jan Kazimierz został zmuszony do ucieczki na Śląsk. Wprawdzie Szwedzi ostatecznie wycofali się z Rzeczypospolitej, ale państwo zostało osłabione, a także utraciło zwierzchność nad Inflantami i Prusami Książęcymi[2]. Jedynie częściowym powodzeniem zakończyła się wojna z Rosją, w efekcie której straciliśmy liczne ziemie na wschodzie (SMOLEŃSK KCenzura2A!!!). Dalszy upadek pozycji państwa wiązał się z rządami Michała Korybuta Wiśniowieckiego i wojną z Imperium Osmańskim, po której tym razem straciliśmy w 1672 roku Podole i Ukrainę.

[edytuj] Nagła zmiana

Bitwa pod Wiedniem Brandt

Janek, słuchaj no mnie, coś ty za kCenzura2a burdel zrobił?!

Pod koniec XVII wieku, doszło do dość nietypowej sytuacji: otóż na froncie polsko-osmańskim był sobie hetman Jan III Sobieski, którego
gCenzura2o obchodziła polityka. Jednakże niespodziewanie przyszła do niego królewska delegacja z oświadczeniem, że król Michał udławił się kiszonym ogórkiem został wybrany na nowego króla. Za jego panowania Rzeczpospolita zawarła sojusz z Habsburgami i razem z nimi przystąpiła do walki z Imperium Osmańskim. W 1683 Osmanie zostali pokonani pod Wiedniem, co zakończyło okres ich ekspansji w Europie. Po pokoju w Karłowicach w 1699 odzyskaliśmy utracone kiedyś ziemie, ale nie udało nam się przejąć żadnych innych terytoriów.

[edytuj] Zmierzch Rzeczpospolitej

Gdzieś tak koło końca XVII wieku zaczęły narastać jeszcze większe niż dotychczas problemy wewnętrzne. Wszystko zaczęło się pieprzyć, kiedy na tron zasiadła saksońska dynastia Augustów – tylko jeden z nich zrobił pożytek dla narodu rozwijając jedyną w Europie i drugą na świecie produkcję porcelany; reszta zrobiła tyle, co nic, a nawet mniej[3]. Całkowicie zdestabilizowane państwo otoczone przez całkiem mocne systemy władzy było europejskim wyjątkiem i w wyniku nijakich intryg zaczęło wchodzić w strefę wpływów wschodniego sąsiada. W 1772 doszło do jego I rozbioru, dokonanego przez Rosję, Prusy i Austrię[4].

Próbę radykalnej reformy Rzeczypospolitej podjęto za czasów ostatniego króla. W latach 17881792 obradował Sejm Czteroletni, który w 1791 uchwalił Konstytucję 3 Maja. Próba ta jednak nie powiodła się i konstytucja została podarta spalona odwołana po wojnie z Rosją. Od 1768 roku Rzeczpospolita była formalnie protektoratem Imperium Rosyjskiego[5]. Jej ostateczna likwidacja nastąpiła w 1795 wraz z III rozbiorem po abdykacji Stasia.

[edytuj] Władza

[edytuj] Ustrój

Polonez Pod Gołym Niebem - Korneli Szlegel

Tymczasem u Pana Kornela...

Jak podaje Wikipedia: „Ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów określa się jako monarchię mieszaną. Organami władzy był monarcha, element arystokratyczny reprezentowany przez Senat oraz element demokratyczny reprezentowany przez Izbę Poselską”. Napisano tam również: „Głównym organem państwa był Sejm walony walny złożony z trzech stanów sejmujących: króla, senatu i Izby Poselskiej.” Dodatkowo „podstawowe zasady i elementy ustroju Rzeczypospolitej określano od 1573 mianem złotej wolności. Składały się na nie:

 • nietykalność osobista (tylko dla szlachty);
 • wolna erekcja elekcja monarchy przez ogół szlachty;
 • sejm;
 • pacta conventa (łac. warunki uzgodnione);
 • wolność wyznawanej religii (z wyjątkiem muzułmanów – wzrosła liczba zamachów[6]),
 • liberum veto (łac. wolne nie pozwalam) – największe gCenzura2o, jakie wymyślono prawo każdego pojedynczego deputowanego do sprzeciwienia się decyzji większości na sejmie. Pozwalało unieważnić wszystkie postanowienia podjęte na danej sesji;
 • rokoszdrugie największe gCenzura2o, jakie wymyślono prawo szlachty do buntu przeciwko królowi w przypadku gdy ten złamie prawo lub naruszy zagwarantowane jej przywileje;
 • konfederacja – prawo do tworzenia lokalnych lub ogólnopaństwowych związków szlachty w celu osiągnięcia określonych celów politycznych (poprzez np. wojnę).”

[edytuj] Szlachta

Zulawski zur

Szlachcic w swej pełnej okazałości.

Najbardziej znana jest szlachta, gdyż to przez nią upadła Polska znana jest chociażby z książki „Pan TadeuszAdama Mickiewicza. Z informacji w niej podanych szlachta to leniwa banda idiotów, którzy nic, tylko jedzą, tańczą, piją, fajki palą, ewentualnie idą trochę pomachać szabelkami. Szlachtę polsko-litewską można porównać do samurajów, którzy również walczyli o ziemie i honor – różnica tkwi w tym, że my nie popełnialiśmy z byle błahostki harakiri czy seppuku oraz że byliśmy religijni. Poza tym polska magnateria miała w zwyczaju wraz magnaterią litewską ciągnąć tyle hajsu od króla, ile wlazło. Kiedy zaś król chciał wprowadzić jakiś podatek, odpowiedź brzmiała prawie zawsze tak samo: liberum veto.

[edytuj] Administracja

Polish-Lithuanian Commonwealth (1619) compared with today's borders PL

Oto, jak daleko sięgnęliśmy granicami!

Administracja była jasna i prosta jak budowa cepa: ile szlachta kupiła/szantażowała/zdobyła, tyle miała. Z ziem szlachty składały województwa, a z województw powstawały tak zwane „prowincje”. Oprócz tego nasza ziemia była tak ładna, że powstały tak zwane krainy, których było pechowo 13. Wśród nich znalazły się również Inflanty (Łotwa, Estonia i tym podobne), Prusy, Ruś oraz kolonie na Tobago i w Gambii[7].

[edytuj] Gospodarka

Gospodarka była taka jak dzisiaj, a nawet gorsza. Charakteryzowała się handlem (głównie kupnem i wydawaniem pieniędzy), rolnictwem i produkcją piwa/wódki – w zależności od regionu. Dodatkowo jako jedyni w Europie wytwarzaliśmy porcelanę na masową skalę. Poza tym mieliśmy górnictwo. I tyle.

[edytuj] Wojsko

Wojsko Rzeczypospolitej składało się głównie z szlachty, która grała rolę nowoczesnego rycerza. Poza tym armia składała się także z biednej i marnej piechoty, świetnej konnicy, husarii, najemników i paru pijaków żądnych przygód. Największą rolę odgrywała tutaj husaria, która była tak mocna, że przeciwnicy na własnej skórze musieli się przekonać o tym, jaka jest wykuCenzura2sta. Można było też usłyszeć o lisowczykach, kozakach i wojsku kwarcianym, ale opisanie ich spowodowałoby zanudzenie czytelnika.

[edytuj] Teoria spiskowa

Istnieje teoria spiskowa mówiąca o tym, że Rzeczpospolita Obojga Narodów nie była obojga, a nawet trojga narodów. Otóż nieliczni twierdzą, że w 1685 oni doprowadzili do powstania trzeciego narodu: Wielkiego Księstwa Ruskiego. Jedni uważają to za herezję, drudzy za podstęp i korupcję, trzeci za niepodważalną prawdę, a resztę gCenzura2o to obchodzi. Nonsensopedia jako najprawdziwsza encyklopedia nie uznaje tej teorii, tak samo jak nie uznaje istnienia Albanii.

Przypisy

 1. Mój Boże, jak to brzmi!
 2. Bo o to chodziło w tych wojnach.
 3. Dali się wciągnąć w Wojnę Północną, której polem bitwy była nasza ziemia
 4. Austria to zdrajca! My ich uratowaliśmy, a tak się odpłacają!
 5. Cokolwiek to znaczy
 6. Się rymuje!
 7. Oto potwierdzone źródło
Nasze strony
Przyjaciele
W innych językach