Sąsiedzi

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
PatiMat

Tego nawet my nie naprawimy…

Sasiedzi

To by tłumaczyło dlaczego Pat i Mat nie mają żon.

Pat o tej stronie

Mat o tej stronie

Sąsiedziczeska bajka opowiadająca prawdopodobnie o dwóch Polakach. Pata i Mata trapią typowe problemy przeciętnego obywatela, takie jak zepsuta pralka, zmywanie naczyń bez użycia zmywarki ani zlewu czy sadzenie kwiatków w oponie na środku pokoju. Najczęściej bohaterowie coś rozpierdzielą, a gdy próbują to naprawić, ich niezwykły wprost talent techniczny sprawia, że jest jeszcze gorzej. Z reguły jeden z nich wpada jednak na jakiś pomysł, na który i sam McGyver nie wpadłby, gdyby się z nim zderzył.

[edytuj] Bohaterowie

 • Pat – ma okrągłą głowę, jest niższy od sąsiada i nosi powyciągany, żółty sweter. Takie czeskie alter ego Mariusza Kałamagi. Jego moherowy beret z antenką sugeruje wiek i upodobania medialne. Nigdy nic nie mówi. Od wielu odcinków chciał zabić swego sąsiada. np. rozwalając mu fotel bujany lub wyrzucając go przez okno. Często też sam zapędzał się w kłopoty, niszcząc sąsiadowi ogródek albo przyklejając się z nim klejem do tapet.
 • Mat – ma głowę w kształcie jajka wielkanocnego. Raz została użyta jako pisanka. Jest mu wiecznie zimno, ponieważ cały rok chodzi w zimowej czapce i bluzce na długi rękaw, raz szarej, a raz czerwonej. Wiele razy otarł się o śmierć, ale jest on najwidoczniej nieśmiertelny, ponieważ ma on kody na nieśmiertelność. Dysponuje jeszcze większym nierozgarnięciem niż jego sąsiad.

[edytuj] Opis zachowań bohaterów

Pat i Mat, oprócz standardowych czynności jedzeniowo-śpiąco-oglądającotelewizyjnych, często zakupują nowe meble/gadżety/itd. lub, po obejrzeniu jakiegoś kolorowego pisemka wpadają w szał konstruowania lub ćwiczenia czegoś, co kończący się najczęściej totalną destrukcją lub efektem identycznym z początkowym. Ewentualnie zupełnie odwrotnym do zamierzanego, albo skonstruowanie czegoś zupełnie innego, ale powiązanego w jakiś sposób z celem demolki, który wyznaczyli sobie na początku.

[edytuj] Typowy odcinek

Typowy odcinek jest zgodny z opisem zachowań Sąsiadów, więc, mimo powierzchownych różnic, wszystkie opierają się na jednym schemacie:

 1. Pat i Mat (przynajmniej jeden z nich) spokojnie zajmują się swoimi typowymi czynnościami (np. siedzą przed telewizorem, ewentualnie coś naprawiają).
 2. Nagle, obydwaj, lub jeden z nich dostrzegają jakieś zjawisko/rzecz w telewizorze/gazecie lub jeden z nich wraca ze okradzionego sklepu z jakąś rzeczą lub gadżetem; opcjonalnie, pojawia się problem z naprawą jakiejś rzeczy.
 3. Natychmiast pokazuje to drugiemu (ewentualnie drugi to sam zauważa) i przystępują do testowania/oglądania danej rzeczy lub zjawiska. Jeśli są od początku razem, od razu przystępują do drugiej opisanej czynności. Ewentualnie, drugi pomaga pierwszemu przy naprawie.
 4. Nagle pojawia się jakiś pozornie błahy i łatwy do rozwiązania problem.
 5. Obydwaj, lub jeden z nich, zaczynają poprawiać lub naprawiać daną rzecz (jeśli chodzi o jakieś zjawisko, np. odchudzanie się, to próbują usprawnić działanie ich przyrządów „odchudzających”).
 6. Problem pozornie zostaje rozwiązany, na ogół po przebudowie danej rzeczy.
 7. „Rozwiązanie problemu” staje się powodem jeszcze większych kłopotów, gdyż coś zaczyna źle działać, lub sami delikwenci (tzn. Pat i Mat) źle podchodzą do realizacji tego, czego zaczęli.
 8. Zaczyna się totalny kataklizm albo chwila rezygnacji.
 9. Po chwili, po zakończeniu się demolki, pojawia się nowy pomysł/sposób na realizację tejże rzeczy lub zupełnie innej.
 10. Zostaje skonstruowana nowa rzecz, która, mimo różnic, ma jakiś związek z pierwszym celem przedsięwzięcia.

[edytuj] Ciekawostki

 • Nie wiadomo skąd Pat i Mat mają pieniądze na kupno i odbudowę ich rzeczy (w sumie Pat w odcinku „Psia Buda” miał zachomikowane 5 tysięcy Koron Czeskich).
 • To na podstawie tego serialu tworzona jest seria poradników. Sama kreskówka jest nie mniej nonsensowna.
 • Mat nie zginął na miejscu, gdy dotknął drutów telefonicznych. Wybuchy, zamurowanie, prąd i rozwalanie głową drzwi też nie robią na nim wrażenia.
 • Jedyne dźwięki, jakie bohaterowie z siebie wydali to kaszel i gwizdy (w odcinku „Karty” mówią po angielsku, chociaż są Czechami[1]).
 • Serial ten pokazuje, jak ważna w ludzkiej cywilizacji jest mowa, oraz jakie są konsekwencje jej braku.
 • Kreskówka początkowo miała być wyłącznie dla dorosłych i nazywać się Druciarze. To wiele wyjaśnia, chociażby wolny stan cywilny bohaterów.
 • W odcinku Biblioteczka na narzędzia pojawiła się trzecia postać – kurier, który przyniósł Matowi książki. Jego wyglądu nie stwierdzono.
 • W odcinku Telewizor również pojawia się trzecia postać – Komentator meczu który ogląda Pat. Jego wyglądu nie stwierdzono ale wiadomy jest jego głos.
 • Sąsiedzi są najczęściej przerabianą bajką na YouTube z użyciem IVONY.

Przypisy

 1. Odcinka tego nie można było obejrzeć do 1998 roku ponieważ syn/córka/wujek/ciocia/matka/ojciec/teść/teściowa/wnuczek/wnuczka (niepotrzebne skreślić) nie zgodzili się na to
Nasze strony
Przyjaciele