Serious Sam (postać)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Disambug Ten artykuł dotyczy postaci z gry. Zobacz też Serious Sam.
Serious Sam

Soo badass!

AAAAAAAAAA

Bezgłowy kamikaze widząc Sama

Giń, gdy cię zabijam!

Złota myśl Sama

Mental: Sam, I'm your f… (strzał)
Sam: Whatever…

Relacje rodzinne Sama

Serious Sam (znany także jako Sam „Serious” Stone) – kumpel z klasy Duke'a Nukema, celebryta, superbohater, zbawca ludzkości, a także idol współczesnej młodzieży. Osoba tak amerykańska, że bierze na klatę salwy wyrzutni rakiet, najazdy flot inwazyjnych kosmitów, w międzyczasie zagryzając farmaceutyki nieznanego pochodzenia, po czym lubi zarzucić sucharem.

[edytuj] Osobowość

Zgodnie ze swym przydomkiem, Sam zachowuje pełną powagę podczas wykonywania misji, jego twarz nie wyraża wtedy żadnych emocji. Niektórzy uważają, że to przez łagodną naturę bohatera, który musi wręcz zmuszać się do zabicia kolejnych obcych na swej drodze, inni wskazują na zawodową rutynę pracy Sama, z kolei jeszcze inni uważają, że jest to sposób, by twórcy mogli pożydzić na animacji twarzy herosa. Jak jest naprawdę, nikt nie wie. Niezależnie od przyczyny Sam jest śmiertelnie poważny, a z tego stanu potrafią wyprowadzić go na krótko wyłącznie łykane w hurtowych ilościach pigułki, eliksiry, fiolki, a nawet całe serca, oraz fakt otrzymania do rąk większej giwery. Wtedy zaśmiewa się jak dziecko w sklepie ze słodyczami i rzuca dowcipami, jednak dość szybko powraca do swej pierwotnej formy. Bo w przeciwieństwie do setek głupkowatych bohaterów w odmóżdżających grach FPS, Sam jest poważny.

[edytuj] NETRICSA

Wbrew pozorom, Sam nigdy nie walczy sam. W mózgu herosa na stałe rezyduje niestabilny emocjonalnie program sztucznej inteligencji zwany NETRICSA. Zajmował się on wyświetlaniem HUD-a na siatkówce oka gospodarza, zbierał informacje o broni, zabitych nieprzyjacielach; był również jedynym bytem, śledzącym fabułę w grze, przez co czasem musiał pomóc naprowadzić Sama na cel misji. Później jednak program zidentyfikował się seksualnie jako kobieta, kazał nazywać się „Nettie”, a nawet wykreował swój własny portret, który wyświetla Samowi zawsze, gdy ma coś do powiedzenia. A tak się składa, że zarzuciwszy zbieranie statystyk, zaczęła mieć mnóstwo rzeczy do powiedzenia: komentuje, marudzi, a nawet wypomina Samowi przelotne romanse z innymi paniami, najprawdopodobniej chcąc mieć Sama na wyłączność[1].

[edytuj] Styl walki

Do śmiertelnego boju ze swym największym wrogiem – Menelem Mentalem, Sam przystępuje w charakterystycznym dla siebie stylu: wbiega między jego sługi jak hipis z milicjantami na kraku, jednocześnie nie zdejmując palca ze spustu broni w której przypadkiem ostało się jeszcze trochę amunicji. Jakież to różne w porównaniu z każdą normalną grą, gdzie należy chować się w każdym ścieku, by uniknąć zgonu…

[edytuj] Wygląd

Mimo swojej nietuzinkowości, Sam wygląda w miarę normalnie: pół metra w pasie, półtorej w barach, kwadratowa szczęka, gładko wygolony o krótkich, ciemnych włosach. Jego stały uniform, używany także w warunkach arktycznych oraz pustynnych to: biały T- shirt z nadrukowanym logiem, które mogłoby być godłem Arabii Saudyjskiej, jeansy, oraz buty. Dawniej zwykł również nosić szpanerskie okulary i ochronne rękawiczki.

[edytuj] Kariera

Sam wspaniałomyślnie pozwolił, aby jego przygody zostały uczczone serią gier o tym samym tytule. Oto one:

Ponadto wydane zostały alternatywne wersje Pierwszego i Drugiego starcia, ukazujące, co by było, gdyby Sam nie zgubił okularów, oznaczone jako HD.

[edytuj] Ciekawostki

Serious Sam1

Animowane przygody Sama, już wkrótce w Cartoon Network!

 • Sam potrafi zabrać za sobą zachowując zdolność poruszania:
  • nóż i pilarkę z trzymetrową prowadnicą piły łańcuchowej,
  • dwa rewolwery, zamiennie z pistoletem,
  • dwie strzelby + 200 sztuk amunicji,
  • wybrany karabin szturmowy oraz niepowtarzalny, niezapomniany minigun z symbolicznym zapasem 999 pocisków,
  • granatnik, miotacz płomieni oraz szybkostrzelną wyrzutnię rakiet,
  • parę Uzi,
  • dwie zbroje płytowe dające maksymalny bonus +300 do pancerza,
  • czterolufowy karabin laserowy,
  • karabin snajperski,
  • armatę wyłowioną z hiszpańskiego galeonu.

I parę innych, niezbędnych do przetrwania akcesoriów.

Przypisy

 1. Mimo, że cały czas siedzi mu w głowie jako bezcielesny program SI
Nasze strony
Przyjaciele
W innych językach