FANDOM


Plik:S(-II)S(IV).JPG

Siarczek siarki (właściwie siarczek siarki(VI)) – bardzo nietypowy związek chemiczny, w którym siarka na -II stopniu utlenienia łączy się z innym atomem siarki o stopniu utlenienia VI. Jest to jedyny przypadek, w którym jeden atom związku chemicznego zamiast oktetu wytworzył nonet, drugi kwintet, a reszcie elektronów walencyjnych kazał się jeCenzura2.

W nazewnictwie siarczku siarki pomijamy zapisywanie wartościowości, gdyż związek ten nie występuje przy innych stopniach utlenienia. Wzór sumaryczny siarczku siarki to SS.

Proces powstawania edytuj

Proces powstawania siarczku siarki był nieznany przez wiele wieków, aż do roku 1924, kiedy to grupa niemieckich profesorów opracowała sposób na wytwarzanie tego związku. Wyniki niestety utajniono aż do dziś, a z niepewnych przecieków wiadomo jedynie, że w jednym z etapów siarkę należy poddać działaniu tridresiarza(V) łysezu.

Zastosowanie edytuj

Początkowo siarczek siarki był w latach 1920–1950 wykorzystywany przez specjalne jednostki niemieckie. Prawdopodobnie dlatego, że jest on promieniotwórczy, rakotwórczy i neotwórczy. Nieostrożność osób mających z nim styczność doprowadziły jednak do upadku jednostki.

Po 1950 roku prace nad praktycznym zastosowaniem związku, mimo niebezpieczeństwa, ponowiły się. Badaniami zajmował się specjalnie wykwalifikowany zespół amerykańskich naukowców z prof. Kowalskim na czele. Przez przeszło 20 lat badania nie przyniosły rezultatów. Przełomowe odkrycie z lat 80. XX wieku ukazało jednak zaskakujące wyniki, które jasno mówiły, że siarczek siarki można, poza militariami, stosować w przemyśle żywieniowym.

W dzisiejszych czasach siarczek siarki jest wykorzystywany do produkcji:

  • masła maślanego;
  • frytek ziemniaczanych;
  • jagodowych jagodzianek;
  • kakaowych czekolad;
  • surowego tatara itp.

Siarczek siarki wykorzystywany jest także jako jednostka pomocnicza w innych reakcjach chemicznych, jak na przykład w gorących spalaniach, zimnych schładzaniach czy wilgotnych skraplaniach.

Zobacz także edytuj