Sprzątanie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Janitor

Typowy sprzątacz

Sprzątanie – zbiór czynności mających na celu poprawę estetyki pomieszczenia oraz redukcję bałaganu, często kosztem łatwości znajdowania potrzebnych rzeczy.

[edytuj] Elementy sprzątania

W skład sprzątania może wchodzić wiele elementów. Zazwyczaj, jeśli pojawia się przynajmniej jeden z nich, można mówić o sprzątaniu.

[edytuj] Zamiatanie

Czynność, której celem jest pozbycie się drobnych ciał. Dzieli się ona na:

 • Zamiatanie klasyczne – czyli zamiatanie przy użyciu miotły. Niezbyt dokładna metoda;
 • Odkurzanie – jest ono wykonywane przy pomocy odkurzacza. W porównaniu z zamiataniem klasycznym ma wiele zalet, m. in. większa dokładność oraz możliwość zagłuszenia muzyki dobiegającej z pokoju sąsiada.

[edytuj] Porządkowanie

Czynność, której celem jest przemieszczenie przedmiotów i ustawienie względem siebie w taki sposób, żeby całość ładnie wyglądała. Głównym skutkiem ubocznym porządkowania jest utrudnienie znajdowania potrzebnych rzeczy. Wyróżnia się trzy rodzaje klasyfikacji ze względu na kryterium.

[edytuj] Według zakresu

 • Porządkowanie minimalne – to, co znajduje się w niewłaściwym miejscu, ustawia się tam, gdzie powinno. Im więcej rzeczy tam nie było, tym znajdowanie potrzebnych rzeczy jest tym bardziej utrudnione;
 • Porządkowanie średnie – składa się z dwóch faz:
  • Faza szczytowa – polega ona korzystaniu z wolnej przestrzeni podczas zwiększania się burdelu i wyrzucaniu wszystkiego, co ma być uporządkowane;
  • Faza właściwa – tutaj wszystkie rzeczy z powrotem ustawia się na właściwe miejsce; wówczas znajdowanie potrzebnych rzeczy jest niesamowicie utrudnione, ale przynajmniej całość w miarę ładnie wygląda.
 • Porządkowanie średnio-zaawansowane – oprócz wyżej wymienionych dwóch faz, jest pomiędzy nimi faza upiększania przestrzeni magazynowej, w tej fazie można np. zamieść tę przestrzeń:
 • Porządkowanie maksymalne – to samo co wyżej, z tą różnicą, że jest połączone z wyrzucaniem śmieci; znajdowanie potrzebnych rzeczy jest prawie niemożliwe, bowiem przeważnie wyrzucane są właśnie przedmioty niezbędne, wówczas najkorzystniej jest grać w lotto dopóki nie trafi się szóstki, a później kupić potrzebne rzeczy. W dodatku jeszcze zostanie na nikomu niepotrzebne duperele.

[edytuj] Według sposobu układania

 • Porządkowanie alfabetyczne – każdemu przedmiotowi przyporządkowuje się nazwę, a następnie układa według porządku alfabetycznego; wówczas znajdowanie potrzebnych rzeczy jest stosunkowo łatwe pod warunkiem, że zapamięta się wszystkie nazwy i litery alfabetu;
 • Porządkowanie powierzchniowe – przedmioty porządkuje się według powierzchni nośnej, np. kartka A4 ma większą powierzchnię nośną od A5, a kula ma minimalną powierzchnię nośną, czyli to, co ma mniejszą powierzchnię nośną, jest na przedmiocie, który ma większą powierzchnię nośną;
 • Porządkowanie odwrotnie powierzchniowe – podobnie jak wyżej, z tą różnicą, że porządek jest odwrotny;
 • Kompresja – porządkowanie które ma na celu jak najoszczędniejsze zagospodarowanie przestrzeni oraz minimalizację objętości bałaganu. Szczególnym rodzajem jest kompresja atomowa, w której wykorzystuje się przestrzeń między cząstkami atomu. Mimo ogromnej skuteczności, metoda ta jest rzadko stosowana;
 • Porządkowanie artystyczne – często nie bierze się pod uwagi szczegółowych kryteriów, przeważnie jest to porządkowanie zawierające zarówno elementy kompresji, jak i porządkowania powierzchniowego, główną zasadą tego sposobu jest „byle upchnąć”;
 • Porządkowanie pierwotne – skrajna odmiana porządkowania artystycznego, jak to określił twórca tego sposobu: Na początku był chaos, więc wróćmy do źródeł.. Mimo, że znajdowanie potrzebnych rzeczy jest nieznacznie utrudnione, a wystrój pomieszczenia odpowiada jedynie miłośnikom sztuki nowoczesnej, jest to najprzyjemniejszy sposób układania rzeczy.

[edytuj] Według sposobu porządkowania

Tutaj jest wiele rodzajów, od mało wydajnego porządkowania przez selekcję poprzez porządkowanie bąbelkowe czy przez wstawianie. Największymi znawcami w dziedzinie sposobów wydajnego porządkowania są informatycy.

Nasze strony
Przyjaciele