Stadion żużlowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

Stadion żużlowy – obiekt, na którym organizuje się zawody żużlowe.

[edytuj] Części stadionu

[edytuj] Tor

Tor ma 260 – 425 metrów, dwie równoległe proste i dwa łuki skręcające w lewo. Szerokość wynosi minimum 10 metrów na prostych i 14 na łukach.

[edytuj] Trawnik

Na trawniku w trakcie wyścigów przebywają kierownik startu oraz panienki w różnokolorowych strojach, które pokazują żużlowcom, na którym polu się ustawić (właśnie przez nie żużlowcy ćwiczą refleks, bo często zdarza się na te tyłeczki zagapić). Tu też na koniec wyścigu czekają zawodnicy, którym przytrafił się defekt motorka.

[edytuj] Banda

Banda jest najczęściej dmuchana, drewniana lub plastikowa. Ma chronić przed efektownym, lecz z pewnością bolesnym wjazdem żużlowca w kibiców.

[edytuj] Pas bezpieczeństwa

Jako, że w pobliżu bandy zawsze biegają dzieci Neostrady kibiców, organizując własne "zawody", na każdym torze musi znajdować się pas bezpieczeństwa. W razie lądowania za bandą, nieszczęśliwy żużlowiec wyląduje nie na maluchach, a na piasku. Zwykle pasem poruszają się fotoreporterzy, a przed meczem również samochody reklamujące sponsorów.

[edytuj] Trybuny

Tutaj, wbrew pozorom, siedzą kibice. Odbywają się tu również wyścigi między kilkuletnimi, znudzonymi prawdziwym meczem, osobnikami.

[edytuj] Park maszyn

Tutaj dzieją się najważniejsze rzeczy, nie licząc wyścigów. To tu zawodnicy przesiadują między swoimi wyścigami, mechanicy naprawiają motorki, inni mechanicy sabotują motorki rywali, trenerzy ustalają strategię i wydzwaniają do sędziego.

[edytuj] Zobacz też

Nasze strony
Przyjaciele