FANDOM


YouTube logo (2013-2015)
Kultowy film stalkerów
YouTube logo (2013-2015)
Opowieść wigilijna w wersji dla stalkerów (oni też muszą mieć dzieciństwo)
PB211676

Stalker właśnie przymierza się do patrzenia w wybite szyby

- Czyżby na te pozaziemskie cuda jeszcze ktoś miał apetyt?
- Tak.
- Zapewne ma pan na myśli stalkerów?
- Nawet nie wiem, co to takiego.
- Tak u nas, w Harmont, nazywają zuchwalców, którzy na własne ryzyko przekradają się do Strefy i wynoszą stamtąd wszystko, co im wpadnie w ręce. To nowy nieznany dotychczas fach.

Arkadij i Borys Strugaccy „Piknik na Skraju Drogi”

Stalker – człowiek, który nosi na sobie maskę przeciwgazową. Zawsze w kieszeni ma miernik promieniowania i karabin w plecaku. Zazwyczaj jest to jednak dziecko, które za dużo nagrało się w S.T.A.L.K.E.R.a.

Ubiór

Maska przeciwgazowa to podstawa ich ubioru. Zamiast kurtek noszą ciężkie kombinezony, które wcześniej powykupują od debilów z demobilów. Zawsze mają przy sobie plecak lub torbę na maskę, a w niej tygodniowy zapas jedzenia, dziesięć filtrów do masek, dwa karabiny, pałatka, glany, pięć granatów, dwie wódki „KOZAK” i mapa okolicy sprzed dwudziestu lat.

Występowanie

Stalkerzy licznie występują na terenie całej Polski. Najliczniej zamieszkałym przez stalkerów jest oczywiście Śląsk. (Stalkerzy przecież lubią kominy i asfalt w powietrzu!)

Stalkerzy licznie występują również w Lublinie. Przyczyną tej lokalizacji jest zapewne bliska odległość od ukraińskiej granicy. W Lublinie znajduje się również wytwórnia filmów dla stalkerów „Irydius Studio”. Stalkerzy bowiem oglądają na YouTube wszystko, co zawiera w sobie słowo stalker ale o tym potem.

Co do pozostałych mediów z ich udziałem, wystąpili w grach S.T.A.L.K.E.R., Metro 2033 pomimo, że zostało stworzone przez inne studio oraz pierdyliard książek braci Strugackich.

Cywilna odmiana stalkera

Z pozoru niczym się nie różni od człowieka, który mija cię na ulicy, jednak pozory jak zwykle mylą! Zazwyczaj można poczuć lekki zapach starej gumy, przy sobie ma zawsze maskę i dwa filtry. W prawej kieszeni ma karabin i granat. Czasami wystaje mu zza koszuli butla z tlenem.

Po czym poznasz stalkera?

 • Je konserwy zamiast obiadu;
 • Nosi przy sobie maskę przeciwgazową;
 • Przechodzi grę S.T.A.L.K.E.R. z wyłączonym monitorem bez używania apteczek;
 • W szkole zagina nauczycieli wiedzą z promieniowania;
 • Na lekcjach języka rosyjskiego żartuje sobie z nauczyciela po rosyjsku w taki sposób, że nauczyciel nie orientuje się, skąd on tak dobrze zna ten język;
 • O awarii w Czarnobylu wie więcej niż CNN i ZSRR razem wzięte;
 • Chodzi do opuszczonych budynków, gdzie kładzie się na plecak i patrzy w wybite szyby;
 • Wita się z tobą słowami co nowego w ZONIE? albo szkoda, że wyłączono anteny emitujące;
 • Ogląda każdy film o swojej tematyce, nawet, jeżeli został nagrany kalkulatorem owiniętym w skarpetę;
 • Ma w kieszeni nieskończony zapas śrub;
 • Nie zrobi dwóch kroków przed rzuceniem śruby w stronę w którą zmierza;
 • Słysząc syrenę biegnie na złamanie karku do najbliższej piwnicy w obawie przed emisją;

Zachowanie

Stalkerzy zachowują się tak, jak każdy inny. Jednak gdy zapytasz się ich czy napiją się piwa odpowiedzą ze zdziwieniem co to jest?, a gdy zapytasz czy wypiją kozaka, zaproponują starą konserwę ze zmutowanego dzika albo zagrają ci na gitarze stary utwór radziecki. W restauracji nie jedzą widelcem i łyżką lecz niezbędnikiem wojskowym. Gdy podwijają rękawy można zauważyć nóż lub pistolet przywiązany paskiem amunicji do ręki.

Stalkerzy przemierzają stare ruiny w poszukiwaniach starych kondomów na maskę.