Strona główna

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj

Witamy w Nonsensopedii!
Polskiej encyklopedii humoru, którą każdy może redagować.

Przejdź do swojej strony użytkownika
Inne języki
Polish Embassy

Nonsa-BigIcon.png
Logo nonnews.png
MaleS.png
Logo noncytaty.png
MaleGra.png
Poradmikminibez.png
Pisarz.png
Nonsensopedia
Polska encyklopedia humoru
NonNews
Prawdziwe i urojone wiadomości
Słownik
Slangowy, alternatywny, jednojęzykowy
Cytaty
Kolekcja cytatów
Gra
Nie rozmawiamy o Grze
Poradniki
Zobacz jak to zrobić
Nonźródła
Materiały źródłowe
Icon-medal.png
Artykuł na medal
Stulecie.jpeg

Imperium Osmańskie – monarchia absolutna istniejąca w latach 1299–1923, założona przez Turków osmańskich. Jej sens istnienia polegał na tym, że wszystko kręciło się wokół sułtana, który jednakowoż podlegał pod prawo Szariatu.

Geografia i administracja

Imperium rozciągało się na olbrzymim obszarze od Krymu na północy aż po Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt na południu. Było podzielone na kilkaset niewielkich prowincji, z których każdą zawiadywał pasza lub książę (syn sułtana).

Na czele państwa, jako ciało doradcze dla sułtana i odpowiednik polskiej rady ministrów funkcjonowała tak zwana „Rada Dywanu”, na czele której stał Wielki Wezyr, a w jej skład wchodzili zazwyczaj najważniejsi paszowie, choć decydujący głos w sprawie składu miał sułtan. W przeciwieństwie do polskiej rady ministrów w przypadku skutecznej polityki Wielki Wezyr mógł dorobić się sporej fortuny, która przechodziła w razie śmierci na jego dzieci. Podobnie w przeciwieństwie do polskiej rady ministrów, jeśli prowadzona przez Radę Dywanu polityka nie sprawdzała się, wezyrowie mieli dużą szansę na opuszczenie sali obrad nogami do przodu, a ich majątek wracał do państwowego (tj. sułtańskiego) skarbca.


Icon-promowane.png
Promowane artykuły
Noia 64 apps ktip.png
Utwórz artykuł

Icon-rocznica.png
Święto na dziś

Święto Służby Więziennej

Uczcij dzisiejszy dzień, upuszczając mydło w łazience. Poza tym Święto Rewolucji w Iraku! Maczeta w rękę i do boju.

Mydło.JPG
  • 469 p.n.e. – pewniem strażnik więzienny w Rzymie stwierdził, że nie ma zamiaru się przemęczać i połamał nogi wszystkim więźniom.
  • 1587 – ścięto za zdradę Marię I Stuart. Dzięki temu pilnujący jej strażnicy dostali dzień urlopu.
  • 1815 – zakazano handlu niewolnikami. Od tego momentu każdy plantator musiał sam sobie wyhodować murzyna.
  • 1834 – urodził się Dymitr Mendelejew, rosyjski chemik, wynalazca słynnej tablicy.
  • 1867 – powstały Austro-Węgry. Węgrzy, narzekający, że są ciemiężeni przez Austriaków sami zaczęli to robić z Chorwatami.
  • 1904 – rozpoczęła się wojna rosyjsko-japońska. Gdyby Polska istniała, byłaby po stronie skośnookich. Piłsudski wykorzystał sytuację i za cudze pieniądze przejechał się do Japonii.
  • 1920Tirana zostaje stolicą Albanii Albania nie istnieje!
  • 2016 – setki polskich strażników więziennych nie jest w stanie usiąść po uroczystym celebrowaniu swojego święta pod więziennymi natryskami.
Icon-ankieta.png
Ankieta
Twoja wredna koleżanka z pracy/szkoły dostaje ataku drgawek. Co robisz?
 
72
 
194
 
37
 
162
 
40
 
181
 
23
 
50
 
565
 

Oddanych głosów: 1324.
Icon-artykuł.png
Hasło na dziś
↓ Pomóż zbudować! ↓
↑ Pomóż zbudować! ↑
Icon-nonnews.png
NonNews
Logo nonnews.png

7 lutego

11 stycznia

5 stycznia

3 stycznia

20 grudnia

18 grudnia

Icon-ciekawostki.png
Czy nie wiesz, że...
Icon-grafika.png
Grafika na medal
Troska-o-klijentów.png
Troski o swoich klijentów nigdy nie za wiele
Icon-artykuł.png
Analizy
Tym razem mamy dla Was odlot do przyszłości, gdzie dzieci adoptuje się, a potem oddaje przy użyciu policji, multi-kulti faktycznie działa, domy drukuje się w drukarkach 3D, a podróż z Anglii na Mazury trwa pół godziny. Wizja przyszłości nakreślona futuryzmem pisanym. Nagłe zniknięcie autorki po sześciu rozdziałach może budzić niepokój. Analizują Bartd94 i debiutujący ZentroXenon.

Oryginał pod niezbyt nastrajającym adresem: http://kochamonedirection0123.blogspot.com/

Pojedynki Artykułów Na Medal
Ludzkizywotbox2.png

Ludzki żywot – gra z gatunku MMORPG. Okrzyknięta została najbardziej innowacyjną grą wszech czasów, głównie z racji niesamowitych efektów graficznych, wielowątkowej, nieliniowej fabuły, a także z niebywałej popularności – jest najpopularniejszą grą na świecie, obecnie gra w nią ponad 7 miliardów ludzi, a liczba ta systematycznie rośnie głównie przez tamtejszy najpopularniejszy serwer.

Ogólny zarys

Rozgrywka prowadzona jest z perspektywy pierwszej osoby (FPP) i opiera się w głównej mierze na interakcji z otoczeniem oraz innymi graczami. Bohater gry rozwija się, zdobywa doświadczenie i wiedzę. Wiele zamieszania wprowadza fakt, że fabuła gry nie jest w żadnym stopniu stała. Każda rozgrywka niesie ze sobą zupełnie odmienny poziom wrażeń. Każdy z graczy rozpoczyna swoją historię zupełnie inaczej oraz prowadzi ją w indywidualny, niepowtarzalny sposób. Nawet najmniejsze wybory mają wpływ na kolejne wydarzenia. Fakt ten pogłębiony jest przez bardzo duży aspekt losowości oraz to, że na świat wpływają jednocześnie miliardy innych użytkowników. Aby grać w jakąkolwiek inną grę komputerową, musisz grać w Ludzki żywot.

Który artykuł wybierasz?
 
451
 
54
 

Oddanych głosów: 505.
FFM06.jpg

Okładka jednej z gier w serii

Football Manager[1] – seria komputerowych managerów piłkarskich, często mylona z arkuszem kalkulacyjnym Excel. Ma rzeszę fanów większą niż Mount Everest i kilkakrotnie więcej przeciwników jej nierozumiejących.

Skąd to się wzięło?

Na początku było słowo. A dokładniej dwa słowa wypowiedziane przez braci-programistów – Collyer. Brzmiały one Championship Manager. Przeszli oni szybko od słów do czynów i w 1992 wydali grę pod taką właśnie nazwą. Niedługo potem założyli Sports Interactive i weszli w spółkę ze zdradziecką (zaraz się okaże, dlaczego) firmą Eidos. Współpraca układała się dość dobrze, tylko niedługo, bowiem już w 2005 doszło do rozpadu duetu. Od tego czasu tworzone są dwie konkurencyjne gry. Eidos, myśląc, że nazwa to klucz do sukcesu, zatrzymał sobie nazwę Championship Manager i pod nią wydawało kolejne marne gierki. SI zabrało jednak kod, bazę danych gry, kasę i pracowników, dlatego Eidos mógł tylko pomarzyć o sukcesie. Bracia Collyer zmuszeni do zmiany nazwy zamiast „Championship” wstawili „Football” i wchodząc w spółkę z Segą wydają gry pod banderą Football Manager z tradycjami Championshipa.

Przypisy

  1. Według głupich Amerykanów i Kanadyjczyków Worldwide Soccer Manager, wcześniej Championship Manager, która jest dziś konkurencją.

Czytaj całość
Propozycje
Archiwum
Czytaj całość

Nasze strony
Przyjaciele