Szczyrk

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Szczyrk Panorama ze Skrzycznego

Szczyrk w całej swojej okazałości, do dziś nie wiadomo co znajduje się w dużym budynku na górze

Szczyrk – mała mieścina w kraju hanysko-gorolskim w samym centrum Beskidu Śląskiego. Jeszcze do niedawna, miasteczko to nie było nikomu znane, dopiero w ostatnich latach zyskało na znaczeniu z powodu budowany na tym terenie wielu atrakcji turystycznych. Normalnie mieszka tam jakieś 6000 ludzi, jednak w okresie sezonu zimowego populacja zwiększa się trzykrotnie.

[edytuj] Historia

Dawno, dawno temu w okolicach lat trzydziestych XVII wieku na tychże terenach mieszkało bardzo wiele grup etnicznych, które były tam bo do Bielska nie chciano ich wpuścić. Władza postanowiła wybrać się w te tereny aby zdobyć trochę pieniędzy z podatków, bo jak wiadomo każdy polityk to świnia która chce dostać się do koryta. Jak się okazało urzędasy zamiast zbierać haracz zaczęli podziwiać łąki i góry które otaczały ten teren. Być może już wtedy chciano zrobić z tego miejsca atrakcje turystyczną, nie wiadomo. Jakiś czas później za czasów zaborów do miasta przyłączono malutką wieś przy granicy z Wisłą, było to co prawda tylko dwadzieścia sześć hektarów, ale nie marudźmy tylko jedźmy dalej.

Po I wojnie światowej władze postanowiły rozwinąć tą wiochę w kierunku turystyki aby Śląsk miał na czym zarobić. Góry duże i piękne a nie każdy mógł sobie pozwolić na wyjazd do Zakopca.

[edytuj] Współczesność

Obecnie Szczyrk jest jednym z ważniejszych miejsc rekreacyjnych w naszym kraju. Po wielu latach starań w 1973 wioska ta stała się oficjalnym miastem choć do dziś wielu ludzi myśli, że Szczyrk to zwyczajna wieś. Obecnie na terenie miasta znajduje się dużo stoków narciarskich, szlaków górskich a nawet trzy mizerne skocznie na których raz na jakiś czas można zauważyć amatora lotów.

[edytuj] Sport i turystyka

Do Szczyrku co roku przyjeżdża cała chmura ludzi chcących zabawić się w stacja narciarskich czy na samych górach. Do najważniejszych atrakcji miasta należy:

  • Ośrodek Narciarski COS – znajdujący się na stokach Skrzycznego stok mogący pochwalić się najdłuższą czarną trasą w Polsce. „FIS” ma prawie trzy kilometry długości i wcale nie należy do łatwych. Najgorszym odcinkiem jest tak zwany „grzebień” z którego bardzo łatwo wypaść w przepaść i polegnąć na zawsze.
  • Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko – jeden z największych ośrodków narciarskich w naszym kraju. Posiada prawie dwadzieścia dwa kilometry tras, w których skład wchodzi trzynaście tras. Dla wielu większość z nich jest nijaka ale dwie trasy skały się kultowe. „Bieńkula” to jedna z niewielu czarnych tras, o wypadek też tu łatwo. „Golgota” zaś to czerwona trasa która śmiało może konkurować poziomem trudności z trasami alpejskimi. Nazwa pochodzi z czasów, gdy trasa nie była ratrakowana i przejazd nią był nadzwyczaj męczący. To nie jest miejsce dla miękkich ciCenzura2ek.
  • Ośrodek Narciarski Biały Krzyż – znajdujący się przy granicy z ojczyzną jelonka mały stok na zaledwie jedną trasę. Choć nie jest to nic ciekawego niektórzy nawiedzeni rodzice daliby się pociąć aby tam wyjechać.
  • Skalite – kompleks trzech skoczni narciarskich, zlokalizowany na północnym stoku góry Skalite. Największa z nich ma punkt konstruktywny K na dziewięćdziesiątym piątym metrze, choć dla wielu jest to zdecydowanie za mało. Pozostałe dwie skocznie nie są praktycznie w ogóle używane.
  • Ośrodek Narciarski Beskid Sport Arena – praktycznie nowy ośrodek znajdujący się w Biłej. W momencie otwarcia był to jeden wielki syf w którym wszystko się psuło, nawet żarcia nie umieli dla ludzi zrobić. Obecnie zarząd się ogarnął i doprowadził miejsce do porządku.
Nasze strony
Przyjaciele