Vikersundbakken

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Vikersundbakken02:11

Vikersundbakken

Najszybciej wybudowana skocznia na świecie

Przyjemnie się tu skacze

Maciej Kot po trzech skokach w okolicy 125 metra na Vikersundbakken

Vikersundbakken – największa skocznia narciarska na świecie. Padł na niej rekord świata 253.5 metra. Na jej budowę poświęcono ponad 10 milionów euro. Mimo to, konstruktorzy się nie popisali i zrobili ją... za dużą.

[edytuj] Belka startowa

Mimo delikatnie niesprzyjających warunków oraz niskiej prędkości na progu, niektórzy zawodnicy szybują poza granice bezpieczeństwa. W związku z tym Walter Hofer postanowił na zawody Pucharu Świata w 2011 dobudować cztery belki startowe: 0 (słownie: zero), -1, -2 oraz -3. Wtedy dopiero widać, jak zależy organizatorom na bezpieczeństwie, gdy duża część stawki ratuje się od śmierci w okolicach 130 metra. Jako że były one prowizoryczne, zdecydowano się dobudować na stałe pięć nowych stopni. Chociaż wróble ćwierkają, że w przyszłości i one mogą nie wystarczyć...

[edytuj] Charakterystyka

Skocznia w Vikersund cechuje się tym, że w odróżnieniu od innych skoczni mamucich, nie należy lecieć wysoko. Patent na ten obiekt opracował Johan Remen Evensen: płaskie wyjście z progu powodujące dobicie do ziemi, po to, aby w okolicach 150-ego metra wzbić się wysoko niczym w grze Deluxe Ski Jump 3 i polecieć ponad 240 metrów, w przeciwieństwie do Jurija Tepesa, który leciał jakieś 15 metrów nad ziemią i wylądował ledwo poza rozmiarem skoczni.

Dziwna charakterystyka skoczni sprawia, że skacze się na niej tak daleko jak na Letalnicy w Planicy, tyle, że z prędkością najazdową o 10 km/h mniejszą. Wywołane jest to położeniem na nizinie (nie w górach) oraz nieco bardziej pochylonym zeskokiem. Cechą charakterystyczną tej skoczni jest to, że gdy odbywają się tu Mistrzostwa świata w lotach narciarskich, zawsze musi wiać silny wiatr.

[edytuj] Rekordy

  • Rekord skoczni: Stefan Kraft – 253.5 m.
  • Antyrekord skoczni: Martti Nomme – 81.0 m, nieoficjalnie Sondre Skeie – 70.0 m.
  • Rekord czasu spędzenia na belce startowej: Anders Fannemel – 40 sekund.
  • Rekord długości rozmowy telefonicznej na terenie obiektu: Anders Jacobsen – 7 minut 12 sekund.
  • Rekord wypowiedzianych przekleństw na terenie obiektu: Bjørn Einar Romøren – nie obliczono.
  • Rekord wypowiedzianego pojedynczego słowa na terenie obiektu: Andrzej Stękała – wypowiedział słowo „Dwa” 5 razy.
  • Rekord liczby modernizacji skoczni od momentu przebudowy w 2010 roku: 4
  • Rekord liczby zmiany profilu progu skoczni od momentu przebudowy w 2010 roku: 3


Nasze strony
Przyjaciele