FANDOM


Wenezuela
Boliwariańska Republika Wenezueli
Flaga Wenezueli
Flaga Wenezueli z charakterystycznymi motywami: liść marihuany i AK-47
Stolica KarakanKarakaz
Prezydent Nicolás Maduro
Ludność 31 mln ludzi, z czego 20 mln przebywa w Kolumbii
Religia katolicyzm (50%), komunizm (50%)
Waluta bezwartościowe papierki – boliwary
 

Wenezuela, Boliwariańska Republika Wenezueli – państwo leżące w północnej Ameryce Południowej. Kolebka terrorystów i karteli narkotykowych. Graniczy z Brazylią, Kolumbią oraz Gujaną.

Historia edytuj

Pierwsze zapiski dotyczące tej części Ameryki pochodzą z 1499 roku, kiedy to była ona eksplorowana przez niejakiego hiszpańskiego konkwistadora – Alfonso de Hokeja, oraz jego armię. Owocami tej wyprawy było lepsze rozpoznanie terenu i wyginięcie większości Indian na tych ziemiach. Wenezuela została wtedy wcielona do Hiszpanii, jak zresztą większość Ameryki Południowej. Tanią siłę roboczą stanowiły wtedy niedobitki Indian i mieszkańcy Czarnej Afryki. Dopiero w 1830 roku zdali oni sobie z tego sprawę i uznali, że teraz to biali powinni ruszyć tyłki i zapieprzać na plantacjach. Wybuchło powstanie i stodoła. Wenezuela stała się niepodległa.

Władzę w niepodległym państwie objął Pablo Que Hiela la Sangre (pol. Paweł Mrożący Krew w Żyłach). Za jego władzy panował spokój i dobrobyt za sprawą nowo powstałej policji (tzw. Szwadrony Śmierci). Niestety pierwszy el prezidente zyskał sobie fatalną reputację poprzez notoryczne ucinanie kończyn swoim wrogom. Jego syn Enrico poradził sobie z tym problemem, eksterminując całą opozycję. Następnie wygrał w pierwszych wyborach demokratycznych (jedyna pozycja na listach wyborczych) startując z list Partii Niezrzeszonych Terrorystów. Stworzył wiele pożytecznych organizacji m.in. SAFDT (South America Free Drug Trade – Południowoamerykański Układ Wolnego Handlu Narkotykami). Po jego śmierci w kraju panował chaos, do momentu pojawienia się nowego prezydenta – dyktatora Hugo Cháveza.

Chávez zaprzyjaźnił się z Fidelem Castro i innymi dyktatorami, zerwał układy z USA i rozpoczął zbrojenia, dzięki czemu zmniejszył bezrobocie. Przed śmiercią dumnie ogłosił, że jemu w końcu udał się socjalizm. Po jego śmierci w 2014 roku wybrany został nowy rząd. W wyniku spisku Amerykanów spadła wartość narkotyków boliwara, a przekręt polegający na sterowaniu cenami walut doprowadził do przejściowych problemów gospodarczych, z którymi kraj już sobie poradził, czyniąc z ludzi milionerów.

Gospodarka edytuj

Dzięki reformom socjalistycznym Hugo Cháveza i jego następcy Nicolasa Maduro oraz dochodom z ropy naftowej, Wenezuela stała się najbogatszym krajem w Ameryce Południowej. I tak po dwudziestu latach socjalizmu:

 • w Wenezueli żyją sami milionerzy;
 • metro w stolicy jest darmowe[1];
 • zwalczono otyłość;
 • Wenezuela stała się najbardziej ekologicznym państwem na świecie, w którym nie produkuje się śmieci, smogu, ścieków, jedzenia i środków higienicznych;
 • w Caracas można sobie wynająć mieszkanie za niecałe 100 dolarów miesięcznie;
 • przekonano właścicieli supermarketów do niemarnowania żywności;
 • spadła liczba ubogich mieszkańców…
 • …a także więcej mieszkańców Wenezueli mogło sobie pozwolić na wycieczki zagraniczne do sąsiednich państw.
 • wprowadzono zasadę „tyle kupimy od Unii Europejskiej, ile wykupicie”, dzięki czemu jeszcze mocniej zmniejszono ilość śmieci oraz zmniejszono wydatki na import żywności bez straty dla mieszkańców.

Głównym towarem importowanym są taczki, dzięki którym mieszkańcy Wenezueli mogą chwalić się przed innymi swoimi zarobkami.

Hiperinflacja edytuj

 • W sierpniu 2018 roku w Wenezueli zdjęto z anteny teleturniej Who wants to be a milionare? (odpowiednik naszych Milionerów). Miesiąc przed zdjęciem z anteny główną nagrodą był milion boliwarów, warte 4 dolary amerykańskie. W sierpniu nagrodę podniesiono do dwóch milionów, które można było wymienić na 3 dolary.
 • Przeciętny mieszkaniec Wenezueli za 1 mln boliwarów mógł kupić sobie dwie rolki papieru toaletowego
 • …a po przeczytaniu tego zdania za 1 mln boliwarów może już kupić tylko pół rolki…

Środowisko naturalne edytuj

Wenezuela jest porośnięta gęstymi lasami tropikalnymi, które stanowią idealne schronienie dla osób próbujących uciec z kraju i plantacji marihuany. Klimat jest dość nerwowy, nieprzyjazny dla wszystkich turystów.

Ciekawostki edytuj

 • Waluta Wenezueli jest kilkakrotnie razy tańsza od Złota w WoW-ie.
 • Benzyna jest prawie kilkadziesiąt razy tańsza od wody.
 • Procent zmniejszenia się produktu krajowej brutto jest zbieżny ze średnią utratą wagi wśród mieszkańców.
 • Przed Chavezem i Maduro we Wenezueli były sklepy z towarem, ale ludzie nie mieli pieniędzy. Dzisiaj Wenezuelczycy mają pełno pieniędzy, ale w sklepach pojawiły się puste półki. Wniosek: mieszkańcy kraju są tak bogaci, że wykupują ze sklepów wszystkie towary.
 • Wenezuela wyciągnęła wnioski z kryzysu gospodarczego w Polsce Ludowej – dzięki brakowi papieru Wenezuela uciekła od kartek na żywność.

Przypisy

 1. Przez wrednych Kolumbijczyków w Wenezueli zabrakło tymczasowo papieru do produkcji biletów