FANDOM


Zwoływano pospolite ruszenie pod Piłę, Ujście i Wieleń z pięknymi chodnikami dla obrony przed Szwecją – choć pokój wygasał dopiero za 6 lat.

Henryk Sienkiewicz powodując niechęć większości licealistów do Wielenia

Wieleń (dawn. Wieleń nad Notecią, niem. Filehne nade Nothekom) – stosunkowo małe miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, leżące nad rzeką Noteć. Główne centrum dowodzenia gminy miejsko-wiejskiej Wieleń. Za komuny gmina należała do komunistów i województwa pilskiego. Miasto dzieli się na Wieleń Północy i Południowy oraz liczy około sześciu tysięcy tubylców.

Historia

Pierwsze wzmianki o Wieleniu można było znaleźć na blogu Jana Długosza. W 1348 miasto otrzymało prawa miejskie. Niestety, 167 lat później stało się własnością prywatną rodu Czarnkowskiego, tych od piwa Noteckiego. Po jednym nieszczęściu przyszła pora na kolejne, więc miasto trafiło w zabór pruski dwa razy.

Prócz smętnej historii da się zauważyć w pełni rozwojową. Otóż, w 1851 Wieleń otrzymał połączenie kolejowe, które istnieje do dziś, a PKP nadal wnerwia pasażerów. Nie wiadomo dlaczego zlikwidowano stację w Wieleniu Południowym. Możliwą przyczyną jest samoistne znikanie szyn. Przez ponad 40 lat Filehne mógł się pochwalić tym, iż był siedzibą powiatu. Po I wojnie światowej, południowa część miasta znalazła się w Polsce, a północna część u Szwabów. Dopiero w 1977 roku połączono obie części.

Geneza nazwy

Większość mieszkańców uważa, że nazwa wzięła się od wielu jeleni w lasach Puszczy Noteckiej. Potwierdzeniem mitu może być mieniący się jeleń na herbie miasta.

Atrakcje turystyczne

Wielenski chodnik

Wieleński chodnik

  • Park – niewątpliwą atrakcją może być park z odjazdową piaskownicą, wymalowanymi ławkami oraz zupełnie nową zjeżdżalnią dla dzieci. Należy również wspomnieć o drewnianej ciuchci znajdującej się w parku. Znaleźć w niej możemy upitą młodzież na haju.
  • Smródka – jest to potoczna nazwa rzeczki płynącej przez Wieleń, która dobitnie odzwierciedla zapach tejże wody.
  • Hotel nad Biedronkąhotel i restauracja dla przejezdnych znajdująca się nad marketem Biedronka o zaskakującej nazwie Hotel nad Biedronką.
  • Niewidzialne chodniki – to nowy sposób władzy na przyciągniecie zagranicznych turystów. Dzięki nowoczesnej technologii, gmina zbudowała niewidzialne chodniki i drogi.
  • Orlen – miejsce, gdzie człowiek po zmęczonym pracą dniu może wreszcie wypocząć na gnijących ławeczkach przy czerwonym świetle orlenowskich neonów oraz muzyce techno puszczanej z komórek tamtejszych tubylców.
  • Kort miejski – piękna, prostokątna przestrzeń wylana betonem.
  • Wzgórze – zwany przez ludność wieleńską pagórek, na którym ponoć stawiał swoje pierwsze narty Adam Małysz, gdy był jeszcze małym brzdącem.

Oświata

Edukacja, tak samo jak i sport, nie jest mocną stroną gminy. Na terenie gminy znajdują się cztery przedszkola, cztery szkoły podstawowe, dwa gimnazja oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki znakomitym umiejętnościom edukacyjnym nauczycieli gimnazjum, uczniowie po jego zakończeniu są zwarci i gotowi do dalszej, efektywnej pracy w szkołach zawodowych. Prowadzi to do bardzo niskiej ilości uczniów w zespole szkół, gdzie klasy potrafią liczyć po sześć osób.

Przyszłość i rozwój miasta

Rada miasta po przebyciu setek kilometrów do wałbrzyskiego wróżbity Macieja, nie otrzymała informacji na temat przyszłości miasta. W kolejnym roku planowana jest ponowna podróż, lecz tym razem do amerykańskich naukowców.

Zagadka Morza Czerwonego

Intrygującym miejscem w Wieleniu jest tak zwane Morze Czerwone. Choć pierwszy człon nazwy wskazuje błędną informację, gdyż nie jest to morze, tylko sztuczny zbiornik wodny, za to drugi człon jest w pełni poprawny. Zbiornik ten został stworzony prawdopodobnie w razie wielkiego pożaru, suszy lub napadu terrorystów. Nikt nie wie jakie substancje chemiczne bądź magiczne w nim się znajdują i co powoduje jego czerwoną barwę. Spotykano w nim pływające konie, lodówki i inne dziwne rzeczy czy szkodliwe żyjątka, które mieszkańcy lekceważą i używają jako kąpieliska w upalne lato.

Media

  • Fakty Wieleńskie – miesięcznik, który ukazuje się w różnych odstępach czasu. Ciągle nowy, a ciągle ten sam.