Wikia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
HNL Wiki Wiki Bus.jpg

Ten autobus miał symbolizować szybkość hostingu na Wikii (na serwerach hawajskich).

Sears Tower ss.jpg

Siedziba Wikii w Poznaniu

<WikiaUser> !seen Wikia_is_Fast
<WikiaSeener> Last seen: No match

IRC Wikii o serwerach Wikii

Zamawiamy dzisiaj zwykłą margaritę, czy zaszalejemy i dołożymy pieczarki?

Poważny problem pracowników Wikii

Wikia (właśc. Wikia powered by Fandom Fandom powered by Wikia) – serwis hostingowy, gdzie byle kto może założyć wiki i zbanować wszystkich, którzy z dobrego serca zechcą mu pomóc przy rozwoju. Dzięki łasce Wikii funkcjonuje Nonsensopedia.

[edytuj] Tematyka

Wikia oferuje wiki na tak abstrakcyjne tematy, jak Open Source w Windowsie, życie i spuścizna Henryka Batuty, czy serial „Spider Riders”[1]. Oficjalnie jest to, przy zakładaniu nowych projektów, kontrolowane przez zawsze czujnych[2] pracowników Wikii, choć tak naprawdę nowe projekty zakładane są tak jak leci.

[edytuj] Serwery

„Wiki” oznacza po hawajsku tyle, co „szybko”. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj o szybkość działania, a o to, że przeciętny użytkownik może szybko wkurwić się na wlokące się wczytywanie stron. Niby Wikia Staff, jak się dumnie pracownicy Wikii sami nazywają, nie znają rozwiązania problemu, ale i tak każdy wie, że to dlatego, że Wikia o Dużych Swornegaciach ma tak dużo artykułów, że zapycha i spowalnia serwery.

[edytuj] Społeczność

[edytuj] Wikia Staff

Czwórka przy stole.jpg

Walne zebranie Wikia Staffu

Wikia Staff, jak już wyżej wspomniano, jest grupą zawsze gotowych i chętnych do pomocy[3] pracowników Wikii. Jeśli znalazłeś porzuconą wiki na temat rozwoju muchomorów sromotnikowych w tropikalnych lasach Sahary i uważasz, że masz na ten temat dużą wiedzę, zgłoś się do Wikia Staffu, a oni w tempie ekspresowym uczynią cię na tej wiki administratorem. Oczywiście ekspresowym oznacza 2 tygodnie przyglądania się twojej pracy na wiki, następnie tydzień zastanawiania się, czy się nadajesz, i w końcu kolejnych 7 dni, aż któremuś z pracowników Wikii zacznie się nudzić na tyle, że w końcu przyzna te prawa[4]. Jeśli natomiast masz problem techniczny lub twoja wiki ma kłopot ze spamem, nawet nie pytaj Wikia Staffu, czy ci pomogą. Nie umieją.

[edytuj] Helper Team

Istnieją dwa rodzaje członków Helper Teamu:

  • Pracownicy Wikii, którzy są tak nielubiani przez swoich kolegów, że nie dostali pełnych praw wśród społeczności;
  • Wolontariusze znający CSS i JavaScript, chcący pomagać edytorom w ich problemach technicznych.

W rzeczywistości większość tych problemów jest mniej więcej w stylu przepraszam, a jak zrobić taki niebieski tekst??, więc w związku z tym pomocnicy podzielili się na dwie grupy: Wikia Gaming i Wikia Entertainment, i nawzajem kradną sobie wiki, które tematycznie są pomiędzy grami a rozrywką.

[edytuj] VSTF Team

Janitor.jpg

Typowy sprzątacz

Jak to wymówić?

Przeciętny edytor o VSTF Teamie

WTF Team!

Nieprzeciętny edytor o VSTF Teamie

VSTF Team (właść. Volunteer Spam Task Force, pol. sprzątacze) to bojowo nastawiona grupa ochotników, których zadaniem jest przeglądać aktualizowaną co sekundę listę zmian ze wszystkich 120 tysięcy wiki, aby wyłapywać z niej spam i wandalizmy, a następnie je wycofywać. Przeciętnemu członkowi VSTF Teamu wydaje się, że umie odróżniać spam od zwykłego artykułu po samym tytule, kiedy jednak widzi nową stronę w języku fińskim lub chińskim tradycyjnym, udaje nieobecnego lub próbuje usuwać na chybił trafił – zwykle się myli. Prawdopodobieństwo, że taki sprzątacz zbanuje odpowiednią osobę, jest jak jeden do siedemnastu. W wolnych chwilach sprzątacze krążą po losowych wiki, zastraszając edytorów możliwością globalnego blokowania ich kont.

Wśród zazdrosnych o przyciski edytorów pojawiają się plotki, że skrót VSTF tak naprawdę pochodzi od vicestaff, ale to nieprawda, gdyż sprzątacze nie jedzą tak wielu pizz. Wolą chipsy.

[edytuj] Mentorzy

Praktycznie wymarły gatunek, zawsze kiedy sprawdzasz rejestr grup użytkowników, obok nazwy mentorzy pojawia się 0. Podobno grążą pogłoski, że mentorzy istnieją na angielskich serwerach, ale nie jest to do końca sprawdzone.

[edytuj] Council

Council.png

Jedyne co wiadomo o councilach

Wiadomo o nich tylko tyle, że są userami należącymi do Community Council, cokolwiek to by nie było. Odkryto niedawo, że istnieje tajna baza Councili, jednak po próbie sforsowania bramy, ujrzymy komunikat: Witaj u bram piekieł, aby wejść do środka wymagane zaprzedanie uszy lub deklaracja oddania majątku Błąd uprawnień: Musisz być: Fandom Staff, Fandom Helper, Community Council.

[edytuj] Wikia Stars

Jak wyżej, jedynie z tą różnicą, że w ich przypadku wiadomo, że posiadają tylko jakiś tam displaywikiastarlabel, którego moc również jest niewiadoma.

[edytuj] Cała reszta

Czyli administratorzy pojedynczych wiki, osoby próbujące wyjęczeć prawa admina, osoby nie próbujące wyjęczeć praw admina, trolle i wandale. Dwoma ostatnimi pomiata VSTF Team, a pozostałymi – Wikia Staff.

[edytuj] Innowacje

[edytuj] Edytor wizualny

W grudniu 2011 roku pojawił się edytor wizualny. Teoretycznie jego pojaw?ianie się zal[[Plik:000084xx.jpg|thumb|199,857142px|Przydałoby się…]]eży od preferencji użytkownika, które dotyczą zarówno ustawień edytowania jak i konfiguracji wyglądu. W praktyce jednak, jeżeli chodzi o skórkę Wikii, trzeba liczyć się z tym, że wraz z włączeniem trybu źródłowego traci się inne, dość przydatne możliwości.??? Znane są przypadki bojkotu całej skórki właśnie z tego powodu, jednak najczęściej kończyło się to przypadkowym wyrzuceniem użytkownika ze społeczności danej wiki.<br /><br /><br />

Domyślna struktura Nonsensopedii nie udostępnia edytora wizualnego swoim użytkownikom. Może to i lepiej?

[edytuj] Typowe wiki Wikii

[edytuj] Zobacz też

Przypisy

  1. Ja też tego nie znam.
  2. że co kurwa? – dop. administratora jednej z wiki
  3. Wam chyba żelazko na głowę spadło – dop. administratora tej samej wiki.
  4. I tak się zdążysz znudzić, hahaha! – dop. jednego ze staffów.


Nasze strony
Przyjaciele