FANDOM


Wreszcie koniec tych jeCenzura2anych reklam dziesiątki! Krycha, otwieraj szampana!

Przeciętny użytkownik Windows 7 30 lipca 2016 roku

Windows 10 – najnowsza odsłona systemu operacyjnego od mikro-miękkich, przeznaczony dla laptopów, pagerów, pecetów, smartfonów, tabletów, fabletów i apletów, lodówek, samochodów, kominków, drukarek, zegarków, malinek, mikrofalówek, ekspresów do kawy i nie wiadomo czego jeszcze. Był dostępny jako darmowe uaktualnienie dla siódemki i ósemki kropka jeden, ale Microsoft, dbając, aby klienci byli zadowoleni[1] promocję zakończył.

20141024 win10 0

Najbardziej realistyczny plakat reklamujący nowy system.

OKNA10

Nie do złamania

Windows 10 lodówa

Windows 10 – od teraz także na lodówkach.

Winupdate10

Gigant z Redmond wyróżnił pobieranie „dziesiątki” przez Windows Update.

Winupdate399tb

Mamy odpowiedź, dlaczego nie ma miejsca na dysku i internetu...

Instalacja edytuj

System Windows 10 wyróżnia się możliwością aktualizacji pirackiego systemu. M$ zdradziło, że programiści wpadli na pomysł innych zabezpieczeń, które mają sprawić, że i tym razem nikt nie zainstaluje nowego systemu.

Uaktualnienie z Windows 7 i 8.1 edytuj

Małomiękki bardzo uprzejmie zachęcał do aktualizacji użytkowników Windows 7 / 8.1 wyświetlając okno z przyciskiem umożliwiającym aktualizację. Od niedawna wprowadził on wiele udogodnień ułatwiających dokonanie wyboru jak np. usunięcie opcji "Nie" czy też usunięcie przycisku "X" zamykającego okno. Potem pozostawało tylko zrelaksować się, wziąć popcorn i oglądać seans który najczęściej rozpoczynał się o ósmej rano w poniedziałek kiedy to właśnie zaczynasz pracę.

Składniki edytuj

 • ~4 GB Internetu (oczywiście szybkiego);
 • Windows 7 lub 8.1;

Dalej edytuj

 1. Uruchamiamy Windows Update;
 2. Szukamy nowych aktualizacji;
 3. Jak znalazłeś ją, to klikasz „Pobierz i zainstaluj”;
 4. Pobieranie;
 5. Przygotowanie do instalacji; Małomiękki sam zadba o to żebyś dostał jego najnowszy system generowania błędów;
 6. Wyłączenie systemu i czekanie na skonfigurowanie;
 7. Główna instalacja;
 8. JCenzura2y pokaz slajdów;
 9. Tak się cieszę nowym winem![2].

Funkcje edytuj

 • Połączenie tradycyjnego menu Start i ekranu kafelkowego. Ma to obniżyć wydatki na nowe kafelki i ułatwić wyświetlanie w nim reklam.
 • Oglądanie niedawno wprowadzonego Fluent Design, bo nawet sam Microsoft uznał, że Modern UI to shit. Szkoda, że FDL ma gigantyczne zużycie zasobów komputera. Gracze się ucieszą!
 • Dołączenie do systemu gadającego bota, któremu nawet nadano imię – Cortana. W Polsce rzecz jasna niedostępny.
 • Wydanie następcy Internet ExploderaSpartana MS Edge. IE pozostanie jako druga przeglądarka w celu nie wiadomo jakim.
 • Możliwość stworzenia wielu pulpitów.
 • Możliwość skorzystania z Linuxa wewnątrz Windowsa, MS sam uznał, że będzie wielka emigracja.
 • Psucie Linuksa.
 • Windows Hello[3]

Zużycie danych z internetu edytuj

Każdy przeciętny użyszkodnik wie, iż średnia prędkość neta w Polsce wynosi 666 KB/s. Niestety, ze względu na to iż MS, oczywiście dla dobra userów, wynalazł nowe sposoby zużywania danych[4], np.:

 • Szpiegowanie (20 TB/s);
 • Windows Update (3,99 TB/s, patrz: grafika po prawej);
 • Aktualizacje sklepu i nie dających się odinstalować duperelek (OneNote najlepszy – 40 MB co 5 min, co daje 11 GB, a wszystko łącznie ok. 29 PB/dzień);
 • reklamy na panelu z kafelkami (2 TB/s).

W Centrum Opinii Systemu Winshit 99,9% „opinii” będzie dotyczyła spowalniania cennego łącza.

Powrót Startu edytuj

Po rewolucyjnej ósemce, na którą przez wciskanie nam na siłę kolorowych i niepotrzebnych kafli każdy wylewał wiadra pomyj, Microsoft postanowił pogodzić się z aplikacją zwaną potocznie „startem”, która powraca triumfalnie po kilku latach nieobecności. Kolejna wersja ich flagowego kodu będzie nieco bardziej konserwatywna, co jednak nie przeszkodziło producentom w upchaniu na siłę kilkudziesięciu kafli we wspomnianym pasku start. Na szczęście zagorzali ortodoksi będą mieli możliwość je całkowicie wyCenzura2ać.

Windows10

Pogodzony ze startem Windows 10

Cortana edytuj

Znana miłośnikom przygód Master Chefa „Cortana”[5] będzie w dziesiątce pełniła rolę asystenta głosowego. Znaczy to tyle, że ponadprzeciętnie inteligentna AI z gry wideo będzie od teraz pomagała nam szukać w sieci informacji o pogodzie, przypominać nam o zaplanowanych spotkaniach i przesyłać nasze dane do Microsoftu, a w wersji 2.0 ponoć będzie potrafiła też smażyć naleśniki i prać skarpety. Niestety na razie nie jest dostępna w Polsce i jak na razie nic nie zapowiada, że kiedykolwiek będzie.

Bill-gates-windows-windows-10-geek-1565787

Bill uczy użytkowników liczyć do dziesięciu.

Edge zamiast Explorera edytuj

Jako, że słynący z niezwykłej prędkości i oszałamiającej niezawodności Internet Exploder jest najlepszą i najczęściej używaną przeglądarką świata, a wszystko co dobre kiedyś się kończy, producenci postanowili zastąpić go nową przeglądarką o nazwie Microsoft Edge. Pesymiści żałują, że nie będą mieli powodów, aby po pierwszym uruchomieniu pobierać fajerfoksa lub chroma z kolei optymiści są święcie przekonani, że Edge to po prostu stary IE ukrywający się dla niepoznaki pod nową skórką.

EdgeIE

Podobne, co nie?

Szpiegostwo edytuj

Aktualizacja do Windowsa 10 za darmo, czyż to nie brzmi pięknie? Mamy cię, to brzmi zbyt pięknie! Oczywiście jeśli spodziewasz się czegoś za darmo od Microsoftu oznacza to, że jesteś frajerem, ekhem... naiwniakiem. Z pozoru dziesiątka faktycznie jest do pobrania za darmo, ale w praktyce nafaszerowana jest szpiegującymi cię aplikacjami niczym indyk w dzień dziękczynienia. Nie ma możliwości ich całkowitego wyłączenia, ponadto po każdym updacie Microsoft resetuje wszystkie twoje ustawienia bezpieczeństwa na spy mode...ekhem na domyślne. W ten sposób mikromiętcy odrabiają sobie z nawiązką straty finansowe związane z darmową aktualizacją, więc koniec ze świńskimi stronkami, wielkie oko Microsoftu patrzy!

Psucie Linuksa edytuj

Dużo się mówiło o tym że Microsoft teraz kocha Linuksa, ale chyba nie do końca. Aktualizacja 1607 zwana jako aktualizacja urodzinowa dostarczyła bardzo niemiły prezent użytkownikom systemu spod znaku pingwina. Otóż podczas aktualizacji system potrafił zmienić bez pytania tablicę partycji z MBR na GPT i odwrotnie. Skutek? Tysiące wkurzonych sysadminów linuksowych wieszających psy na Microsofcie. Do tego kolejna porcja memów internetowych i docinek ze strony linuksiarzy.

Reguła co drugiej wersji edytuj

Jak każdy windowsiarz wie, po każdej udanej wersji systemu nadchodzi wersja będąca całkowitą porażką. Dla przykładu: Windows XP był bardzo udanym systemem, Vista marketingową klapą, po której na świat przyszedł kolejny udany system o nazwie Windows 7. Idąc tym tokiem myślenia kolejną udaną odsłoną powinien być Windows 9, jednak dla zmyłki producent postanowił go pominąć i z góry skazać nas na kolejną porażkę, którą według tej reguły może okazać się dziesiątka. Niestety już niedługo reguła będzie nieaktualna, ponieważ M$ ogłosił, że Windows 10 będzie ostatnim jego systemem – czyli nie będzie udanego Windows 11, nieudanego 12 itd.

Funny-microsoft-windows-10

No właśnie...

Ciekawostki edytuj

 • Nowa przeglądarka ma nazwę Edge, by Mikromiękki nie musiał robić nowego loga.
 • Ponieważ Mikromiękkimu spodobał się pomysł Internetu Rzeczy, Windows 10 działa również na lodówkach, czajnikach, zegarkach, telewizorach, a nawet na długopisach i kredkach filcowych. Prawdopodobnie do 2016 roku powstanie W10 dla pieców centralnego ogrzewania.
 • M$ chce, aby najnowszy system używało miliard[6] kompów do 2018 roku[7].
 • W planowanej na lato aktualizacji do BSOD zostaną dodane kody QR.
 • Krótko po powstaniu ósemki Mikromiękki rozpoczął prace nad Windows 9. Był on bardziej funkcjonalny, stabilny[8], przyjazny użytkownikom. Jednak Microsoftowi nie podobało się to, więc usunął 89 % funkcji, zmienił Spartana na Edge[9], spieCenzura2dolił Menu Start i udostępnił to jako Windows 10.

Co usunięto lub zmieniono w najnowszych Oknach edytuj

Usunięto edytuj

 1. Windows Media Center.
 2. Gadżety.[10]
 3. Aplikacja do odtwarzania DVD [11]
 4. Eksplorator gier[12]
 5. Aplikacja OneDrive z pakietu Windows Live zostanie zastąpiona własną aplikacją systemu
 6. Przezroczystość ramek okien.[13][14]
 7. Możliwość decydowania o tym, kiedy i które aktualizacje systemu chcemy instalować.[15].

Zmieniono edytuj

 1. Kalkulator. [16]

Spekuluje się edytuj

 1. Usunięcie Windows Media Player.

Zobacz też edytuj

Przypisy

 1. Koniec tych upierdliwych reklam! Jej!
 2. Nie zawsze tak jest.
 3. Dostępne tylko dla niewielkiej liczby użytkowników
 4. Jak tak dalej pójdzie, to w 2100 r. średnia będzie wynosiła 6,66 PB/s
 5. Czyli BonziBUDDY
 6. 1 000 000 000
 7. Na dzień 6 maja 2016 stan 300 milionów
 8. Pomimo tego, że to była wersja Alpha
 9. I przy okazji usunął z niego 87% możliwości
 10. Dotyczy tylko Windows 7
 11. Powróciła, ale teraz jest badziewna
 12. W zamian dostaniesz inne
 13. Ma ją tylko Menu Start
 14. MS obiecał powrót tego komponentu z Win 7
 15. Teraz aktualizacja może zainstalować się w dowolnym momencie, zwykle wtedy, gdy grasz, tworzysz jakiś ważny dokument i zapomnisz go zapisać
 16. Konkretnie interfejs