FANDOM


Herb Wodzisław

To w sumie herb miasta

Wodzisław Śląskimiasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu wodzisławskiego, nad ściekiem rzeką Leśnicą.

Dzielnice edytuj

Monitoring na osiedlu Piastów

Monitoring na osiedlu Piastów

 • Jedłownik Osiedle – potocznie nazywana dżedaj. Jak to mawiają pod latarnią najciemniej, znajduje się tu komisariat, a jest to najbardziej niebezpieczne osiedle w mieście. Większość miejscowych dilerów, bandytów i dresów mieszka właśnie tutaj. Chociaż wychodząc na ulicę można spotkać bardzo miłych i pomocnych ludzi, którzy kulturalnie zapytają czy masz jakiś problem.
 • Jedłownik – Turzyczka – Karkoszka – składa się głównie z domów wielorodzinnych, lasów i pól. Mieszkańcy to typowi fanatycy religilni, co pół wypłaty dają księdzu, a potem się żąlą, że na leki nie mają.
 • Kokoszyce – dzielnica na granicy z Pszowem. Znajdują się tu między innymi… Dobra, nie oszukujmy się, tu nic nie ma.
 • Nowe Miasto – nowe, tylko z nazwy. Postkomunistyczna architektura budynków mieszkalnych przypomina Czarnobyl po katastrofie. Remont jest tutaj zjawiskiem rzadziej spotykanym niż wygrana w totka, choć sytuacja się poprawia.
 • Osiedla XXX-lecia – Piastów – Dąbrówki – największe blokowisko w mieście. Poza budynkami znajdziemy tu jedynie chodnik i trawnik. Mieszkają tu najwięksi kibole Odry, którzy malują na ścianach piękne klubowe graffiti, które i tak po kilku dniach są zamazywane przez przyjezdnych wandali Ruchu z sąsiedniego Radlina. Słynie z zaostrzonego osiedlowego monitoringu.
 • Radlin II – nazywana powszechnie bagienko. Dawniej dzielnica Radlina, ale już należy do Wodzisławia, bo tu lepiej pasuje. Ludzie liczne przybywają do słynnej w całym regionie Gomoli, która się tam znajduje. Każdy przyjeżdża do niej autem, a wraca z buta różnymi ścieżkami i następnego dnia szuka samochodu po całym mieście. Po za nią, to znajdziemy tu kilka barów, sklepów oraz most graniczny z Radlinem, na którym odbywa się odwieczna wojna na spreje. Najpierw kibice Odry go oznaczą, na następny dzień kibole Ruchu to zamalują i coś tam napiszą, potem znowu Odra go wysprejuje i tak w kółko.
 • Stare Miasto – centralna dzielnica Wodzisławia Śląskiego. Znajdują się w niej najważniejsze instytucje miejskie takie jak: BiedronkaKaufland, budka z kebabem, kilka spożywczaków, McDonald's, sex shop oraz liczne wodzisławskie lumpeksy. Do dzielnicy należą również Marusze.
 • Wilchwy – na jej terenie znajduje się zamknięta Kopalnia Węgla Kamiennego 1 Maja, czyli ulubiona miejscówka upijającej się młodzieży oraz przylegające do niej górnicze Osiedle 1 Maja słynące z alkoholizmu i bimbrownictwa
 • Zawada – największa wiocha w mieście. Jedyną atrakcją jaką cieszy się ta dzielnica to patrzenie, jak rośnie trawa w ogródku.

Atrakcje i turystyka edytuj

Szklanka wody z Balatonu

Szklanka wody z Balatonu

 • Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza – nowe centrum wypoczynkowo-rekreacyjne na terenie miasta. Kilkanaście zróżnicowanych atrakcji dla wszystkich pokoleń, kilka kilometrów różnorodnych ścieżek dla tych, którzy lubią uciekać przed policją pobiegać. Do tego tory rowerowe, największy na Śląsku skate park oraz park linowy i strzelnica, które jeszcze nigdy nie były otwarte i służą tylko na pokaz żeby zaszpanować, że Wodzisław jest cool. Najczęstszym gościem jest tu straż miejska.
 • Kino Pegaz – znajduje się w Wodzisławskim Centrum Kultury. Jedyne w Polsce kino, które będąc prawie zawsze zamknięte nigdy nie zbankrutuje, bo i tak za wszystko płaci miasto. Filmy są tu puszczane raz na ruski rok, a średnia publiczność liczy aż pięć osób. Jak chcesz kupić sobie popcorn lub colę, to musisz iść do Biedronki, bo tutaj takich rarytasów nie zastaniesz.
 • Galeria Karuzela – galeria handlowo-rozrywkowa. W środku znajdziemy za ledwie kilka sklepików oraz poczekalnię autobusową, która jest okupowana przez miejscowych meneli i żuli.
 • Park staromiejski – znajduje się nieopodal rynku miasta. Miejsce rekreacyjno-widokowe. Można przyjść tu z dziećmi na plac zabaw, albo pooglądać kaczki. Jednak największym zainteresowaniem młodzieży cieszy się Giewont[1], na którym codziennie odbywają się libacje alkoholowe oraz palenie trawy. Policja często wystawia tam mandaty, które nadają się jedynie do skręcania jointów.  
 • Stadion Aleja – wielofunkcyjny stadion miejski. Rozgrywa na nim mecze miejscowa drużyna Odry, która przegrywa z okolicznymi wsiami w okręgówce. Placyk zabaw pozwala na przyprowadzenie dzieci, a opuszczone trybuny pomagają zakochanym uprawiać inne sporty.
 • Kąpielisko Balaton – umiejscowione w lesie na historycznym Grodzisku, wraz z najdłuższą na Śląsku kolejką tyrolską i parkiem linowym. Podobno po godzinie kąpieli w wodzie z Balatonu, będziesz się świecił w ciemnościach. W ciepłe letnie dni schodzi się tu pełno młodzieży żeby się napruć dobrze bawić na plaży.

Ludność edytuj

Wodzisław liczy około 50 tysięcy mieszańców, liczba ta maleje, ponieważ nikt nie chce mieszkać na takim zadupiu. Za niedługo może być opuszczonym miastem, jak Prypeć. Każdy kto chce utrzymać całą rodzinę musi się wyprowadzić, bo tu pracy nie ma, chyba że interesuje cię zamiatanie chodników. Większość ludności stanowią emeryci, których jedyną pasją jest siedzenie w oknie, lub na ławce przed blokiem i obgadywanie każdego po kolei.

Transport edytuj

Transport kolejowy edytuj

Wodzisław Śląski jest węzłem kolejowym na trasie Katowice – Rybnik – Chałupki – Bogumin, oraz dla pobliskich kopalń i zakładów pracy. Miasto posiada zabytkowy dworzec kolejowy, który od czasów drugiej wojny światowej nie był jeszcze remontowany[2] oraz przystanek osobowy Wodzisław Śląski Radlin, z którego i tak nikt nie korzysta. Na stacji Wodzisław Śląski zatrzymują się poradzieckie złomy Kolei Śląskich zafundowane jeszcze przez samego Stalina, a także wiecznie nie docierające na czas PKP Intercity 

Zbiorowy transport miejski edytuj

W Wodzisławiu działa kilka przedsiębiorstw transportu zbiorowego. Transport zbiorowy w mieście charakteryzuje się dużym stopniem rozdrobnienia. Wodzisław posiada własną komunikację miejską, której autobusy zawsze przyjeżdżają dwadzieścia minut po planowanym czasie oraz lubią się zepsuć[3] w połowie drogi. W mieście kursują również autobusy organizowane przez Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju.Tutaj klima w busie jest tylko dla ozdoby, bo przejażdżka latem zamienia się w saunę, a zimą w pobyt na Syberii.

Przypisy

 1. Dawniej jego rolę pełniła muszla koncertowa, która została zburzona
 2. Zawsze przed wyborami prezydent mówi, że go wyremontuje żeby zwiększyć sobie poparcie, a nigdy tego nie robi
 3. Zdarza się im nawet podpalić na środku drogi