Województwo kujawsko-pomorskie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
POL województwo kujawsko-pomorskie flag

Flaga województwa

POL województwo kujawsko-pomorskie COA

Herb województwa

Województwo kujawsko-pomorskie – województwo w centralnej Polsce, ale trochę bliżej morza, graniczące z pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Rządzą tam Bydgoszcz i Toruń. Włocławek też chce, ale Bydgoszcz i Toruń mówią nie. Historycznie, ale w zależności od punktu widzenia - Kujawy Pomorskie, względnie Pomorze-Kujawskie.

[edytuj] Geografia

[edytuj] Położenie

Województwo leży na Pomorzu na północ od Wisły, a potem Brdy i Kujawach na południe od nich. Proste, co nie?

No… nie do końca. Kujawy mniej więcej się zgadzają, a Pomorza jako regionu historycznego w województwie w większości nie ma (poza skrawkiem od Tucholi na północ, stąd złośliwa nazwa województwo kujawsko-tucholskie). Na zachód od Wisły jest zatem Krajna, na wschód od niej, ale na zachód od Drwęcy – Ziemia Chełmińska, na wschód od Drwęcy – Ziemia Dobrzyńska, a na południowym zachodzie Pałuki. Taki zonk na turystów. I nie tylko.

[edytuj] Las

W kujawsko-pomorskim jest zajebiście dużo lasu. Tu Puszcza Bydgoska, tam Bory Tucholskie, jeszcze gdzie indziej las, tam też las... Oj, sporo się tego nazbierało. Efekt jest taki, że co roku jesienią mieszkańcy idą zbierać grzyby. Emeryci dzień w dzień o 4 rano idą do lasu i zbierają pełne wiadra, po czym sprzedają je na bazarkach, w związku z czym jeżdżące tam w weekendy koło siódmej czy ósmej rodziny z dziećmi zbierać mogą tylko muchomorki. I często dzieci zbierają, a rodzice wyrzucają. I tak w koło.

[edytuj] Najważniejsze miasta

  • Bydgoszcz – największe miasto w województwie, siedziba wojewody, Łuczniczki i ścieków zwanych Brdą. Bez autostrady, trasy szybkiego ruchu.
  • Toruń – siedziba marszałka, moherów, Kopernika. Aktualnie szpani Motoareną. Faktyczna stolica województwa (przynajmniej patrząc na inwestycje).
  • Włocławek – największe miasto na południu, kojarzy się z rozwalającą się zaporą, dzięki której reszta nadwiślańskich miast jakoś nie tonie.
  • Grudziądz – największe miasto na północy. Jego jednoliniowa sieć tramwajowa budzi postrach miast, do których nie wlazł tramwaj jak Gdynia czy Rzeszów.

[edytuj] Miasta ważne, choć nie najważniejsze

Od północnego zachodu na wschód i dookoła.


[edytuj] Kultura

Rydzyk1

...i niech będą błogosławione Wasze datki!

[edytuj] Religia

Wszyscy wiedzą, że w Toruniu siedzi Radio Maryja. Nie znaczy to wcale, że mieszkańcy są bardziej religijni czy popierają Prawo i Sprawiedliwość. Ot, mają to w dupie, a moherów jest tyle, ile w dowolnym innym miejscu, o.

[edytuj] Sport

Sport opiera się głównie na żużlu. Polonia Bydgoszcz wraz z friendsami z GKM Grudziądz i Apator Toruń toczą wieczną wojnę. Każdy w województwie emocjonuje się tymi rozgrywkami i popiera jakiś klub, z wyjątkiem... kibiców piłkarskiej Elany, którzy z bejzbolami w ręku szpanią swoim ledwo utrzymującym się w drugiej lidze klubem. Wyjątkiem Anwil Włocławek grający w kosza, który ostro trolluje pozostałe polskie zespoły. Raz nawet zdobył mistrzostwo, dzięki czemu nakurwił sobie halę mistrzów we Włocławku. Najpopularniejszym zespołem piłkarskim w regionie jest Zawisza Bydgoszcz, grający w Ekstraklasie.


Nasze strony
Przyjaciele