FANDOM


Wronki

Miasto i Gmina
Władca Burmistrz
Symbol wrona
Hymn Jest do kupienia w iTunes lub wysłuchania z wieży ratusza
Skład narodowościowy 10.000 Wronczan, 1 000 Koreańców, 200 innych żółtków a reszta to poprzeczne Chojany
 

Duże więzienie, malutkie domki, wszyscy kochają Amikę Wronki

lokalne porzekadło

Wronki – miasto i gmina w Wielkopolsce a dokładnie w gminie Wronki, powiecie szmatotulskim szamotulskim. Z tego wynika brak sympatii mieszkańców Wronek do pobliskiego miasteczka powiatowego. Wronki są znane w Polsce za sprawą zakładu karnego, upadłego klubu futbolowego, Pawła Janasa, Fryzjera, afer w PZPNie i Klubu Kręglarskiego Dziewiątka-Amica Wronki.

Położenie geograficzne

Miasteczko położone jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego, 51km od Poznania i 64 km od Piły. Dlatego wronczanie częściej wybierają się na zakupy do Poznania. Do Ąszą jest stąd tylko 45min (Jadąc VW Golfem GTI Bi-Turbo TDI jedynie 39 minut). Piła znana jest tu z wielu nocnych klubów stojących przed wszystkimi otworem. W wolnym czasie Wronki walczą o dostęp do morza.

Atrakcje turystyczne

 • Stary XIX-wieczny Zakład karny – głównie dla recydywistów, więźniów wojennych i gwałcicieli.
 • Zabytkowy dworzec PKP – zatrzymują się TLK, InterREGIO i REGIO. Do niedawna również odrestaurowany,lecz wroniecka młodzież uznała, że nie można odmładzać takich zabytków i przywróciła mu dawną świetność. Od lat czekają na remont linii kolejowej. I chyba się nie doczekają.
 • Stadion z podgrzewaną murawą, trybunami na 5000 osób, oświetleniem i pobliskim 3,5-gwiazdkowyh Hotelem Olympic (obecnie opanowanym przez Azjatów) – oczywiście wszystko to służy jedynie celom promocyjnym bo po decyzji pana Rutkowskiego Amica kupiła Lecha.
 • Lidl, Biedronka, Netto, Chata Polska, Żabka, PSS Społem,Bar WARTA, Kameleon, Lift, „u Henia”
 • Targowisko miejskie – będące nie tylko oazą handlu dla Bułgarów, Rusków, Turków i innych kebabów, ale także torem doświadczalnym dla kierowców VW, BMW i innych niemieckich marek.
 • Dni Wronek – coroczny festyn organizowany w majówkę. Obecnością na Dniach Wronek może pochwalić się Doda, Kombi, Krzysztof Krawczyk, Perfect i Lady GaGa Pank.

Gospodarka

Jedyny większy zakład przemysłowy to Amica Wronki S.A. Ogólnopolska i ogólnoświatowa znana marka która dniem 1 marca 2010 częściowo stała się własnością SAMSUNGA. Spowodowało to inwazję żółtków w mieście która zaczyna się odbijać koreańskimi akcentami w gwarze wronieckiej oraz inwazją skośnookich na wronieckie kluby.

Dzielnice Wronek

 • Śródmieście – centrum życia kulturalnego i niekulturalnego we Wronkach.
 • Zamość – kiedyś była tylko wioską z CPNem na środku, w której padał prąd gdy tylko w Amice włączono wszystkie tokarki. Dziś jest miejskim centrum sportu. Jest tu stadion Amiki i Orlik. Dzielnica figuruje również pod nazwą WKZ (Wiejskie Wielkie Księstwo Zamojskie).
 • Górka – parę domków na wzniesieniu nad Wronkami. Nic tu nie mają. Ludzi utrzymuje przy życiu fakt, ze mimo iż mieszkają na takim zadupiu, odbiera im ESKĘ i Maxxx z Poznania.
 • Borek – bloki, bloki i jeszcze raz bloki. Mieszanka żelbetonu, plastiku i dresów z targu. Lokalny monopolista w sektorze handlu artykułami użytku ogrodniczego, głównie trawą.
 • Stróżki – domki, wieś i charakterystyczny zapach. Niedługo być może dzielnica Samsunga.
 • Nowa Wieś – ulica, domki i szkoła, poza tym zapach spalin.

Kluby i PUBy

We Wronkach można bawić się „u Henia” lub w Live. W innych miejscach brakuje ludzi. Ostatnio niestety Live zostało opanowane przez Koreańczyków. Biegają oni z ulotkami i pytają balujących tu mieszkańców czy pai-uo to ten napój z pianką pokazany na obrazku. Ciekawostką jest to, że posiadając kupon klubu Live można dostać zniżkę na małe piwo nawet o 50 groszy.

Masowa imigracja Azjatów zmusiła wronczan do emigracji do Piły celem poszukiwania nocnych rozrywek.

Sport

Wronki mogą pochwalić się pierwszoligowym ex-klubem piłkarskim Amica Wronki. Jedyna pozostałość po nim to stadion, na którym czasami trenuje reprezentacja Polski przynosząc Wronkom wstyd i hańbę na antenie. Swego czasu na stadionie trenowali piłkarze KKS Lech. Czasami można spotkać na mieście Bosackiego, Ebiego lub Beenhakkera.

Komunikacja

Zakład Amica planował wykopać linię łączącą go z Borkiem. Wybrał tę dzielnicę, bo dzieli ją od Amiki zaledwie 300 metrów. Obecny właściciel zrezygnował z planów, bo stwierdził, że ciągnięcie linii aż do Seulu nie jest opłacalne. Jednakże niedawno we Wronkach powstały 2 linie autobusowe. Bilet kosztuje 1,90 zł.

Ciekawostki

 • Starzy wronczanie pamiętają, gdy ich głowy obcinał Ryszard F.
 • W wyborach na frajera roku trenera polskiej kadry w 2009 roku startowało 3 kandydatów. Jedynie 66,7% z nich ma swoje korzenie we Wronkach.