FANDOM


Wyszogród – prastary polski gród, położony nad Wisłą mniej więcej w połowie drogi z Płocka do Warszawy. Nieznany z tego, że jest nieznany. Miasto, ale tak właściwie nie wiadomo, dlaczego dostało prawa miejskie zważywszy na to, że nie posiada ich Czerwińsk.

Historia

Miasto znane kiedyś było z najdłuższego mostu drewnianego w okolicy, a cała Polska zimą ekscytowała się jego bohaterskimi zmaganiami z krą. Zastępując próchniejącą, poniemiecką konstrukcję nowoczesną, żelbetową przeprawą, mieszkańcy Wyszogrodu sami skazali się na zapomnienie. Od tamtej pory o mieście można usłyszeć jedynie w CB Radiu, gdy kierowcy tirów wymieniają swoje uwagi na temat znakomitego ronda. Taki spadek popularności wzbudził rzecz jasna niezadowolenie mieszkańców, a na dodatek pogłębił istniejący od niemal 900 lat kompleks niższości w stosunku do pobliskiego Czerwińska, który, choć dziś nie ma praw miejskich, może poszczycić się romańską bazyliką. Ostatnio jednak mieszkańcy Wyszogrodu zaczęli odzyskiwać pewność siebie, a to za sprawą Biedronki, którą wybudowano tu w 2010 roku. Miasto awansowało do roli lokalnego centrum zaopatrzenia, choć znów czuje na plecach oddech Czerwińska, gdzie zbudowano Lewiatana.

Znane obiekty

Wyszogród to dużej rangi centrum handlowo-administracyjne, a także ważny punkt węzłowy na trasie Płock-Warszawa i Sochaczew-Płońsk. Najważniejsze obiekty w mieście to:

  • BiedronkaMęka Mekka dla mieszkańców miasta i okolic, ludności napływającej latem i przybyszy ze Wschodu;
  • Postkomunistyczny dom handlowy w stylu późnego Gierka – być może kryptoreklamą będzie wspomnienie o znakomitej lodziarni, jaka tam się znajdowała;
  • Kościół – choć w sumie to w każdej polskiej wsi, tfu, mieście, jest jakiś;
  • Dworzec PKSbetonowa szopa z rozwalonymi ławkami i położony 10m Fuj-Fuj. Ściany ozdobione graficzną polemiką między fanami Wisły Płock i Legii Warszawa ostatnio coś tam niby zrobili, ale dalej jest tak jak było, tylko są troszkę inne kolorki.

Najważniejsze elementy infrastruktury drogowej

  • Rondo – wyposażone w baterie słoneczne i lampy. To by było na tyle zalet;
  • Skrzyżowanie – wyposażone w fajne, migające na żółto światło i fotoradar. Szkoda, że nie widać samochodów nadjeżdżających z dróg poprzecznych;
  • Most żelbetonowy – jak już było powiedziane, rezygnując z jakże ekscytującej przeprawy drewnianej, Wyszogród sam skazał sie na zapomnienie.