FANDOM


XVIII wiek – osiemnasty wiek, licząc od pierwszego wieku. Wiek, w którym cywilizacja europejska osiągnęła tzw. dojrzałość i dzięki temu mogła już sobie pozwolić na picie alkoholu w miejscach publicznych, głosowanie w wyborach parlamentarnych i uprawianie seksu bez zabezpieczeń.

Oświecenie edytuj

XVIII wiek wsławił się powszechnym oświeceniem. Pod wpływem rewolucyjnych idei wszystkie ludy powstały i zaczęły wzajemnie się oświecać, zaś opornych przekonywano postępowymi, światłymi środkami.

Za priorytet XVIII wiek postawił sobie rozpraszanie ciemności w każdym grodzie Europy tak, by z każdego ciemnogrodu uczynić jasnogród. Szczególnie masowe ustawianie latarni rozpraszających mroki średniowiecza spotkało się w tym czasie z głębokim poparciem mas. Owego czasu niezwykłą euforię wywołało ustawienie kilkudziesięciu czerwonych latarni na jednej z ulic Hamburga. Obywatelom tak spodobał się ten pomysł, że rozciągnięto go na kilka innych kwartałów miasta, dzięki czemu powstała słynna dzielnica czerwonych latarni. W późniejszych czasach wiele miast poszło za tym przykładem i dziś w każdym można znaleźć tego typu światłe dzielnice.

Pod koniec XVIII wieku Oświecenie doszło już do szczytu. Masy, oświecone jak jasny gwint, ruszyły oświecać świat pod dowództwem Jaśnie Oświeconego Napoleona Bonaparte. Oświecając sobie drogę pożarami i wystrzałami armatnimi ludy te dotarły do Moskwy, ale to już inna bajka.

Rozbiory Polski edytuj

W XVIII wieku nastąpiły również tzw. rozbiory Polski. Ich kolejność podaje Wikipedia, jako wydarzenia, które przeszły do historii.

Po ukończeniu XVIII wieku cywilizacja europejska przeszła do XIX wieku, a to już nie byle co...

Kalendarium edytuj

1707 edytuj

1724 edytuj

1735 edytuj

1741 edytuj

1742 edytuj

1746 edytuj

1749 edytuj

1750 edytuj

1755 edytuj

1756 edytuj

1769 edytuj

1770 edytuj

1771 edytuj

1776 edytuj

  • Utworzono: 1 maja – Zakon Iluminatów Bawarskich

1780 edytuj

1783 edytuj

1791 edytuj

1793 edytuj

1798 edytuj