XX wiek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj


XX wiek – wiek realizacji szczytnych idei wieku XIX. W wieku tym z powodzeniem zrealizowano takie dziewiętnastowieczne dążenia jak postęp technologiczny, wyzwolenie obyczajowe czy wielkie idee socjologiczne.

[edytuj] Postęp technologiczny

Zapał, z jakim dziewiętnastowieczni naukowcy oddawali się nauce, przyniósł w XX wieku zajebiste efekty. Rachityczne modele, zwane szumnie samolotami, czy samochodami, klejone w przydomowej szopie butaprenem, przerodziły się w XX wieku w pełnowymiarowe i przyzwoicie wykonane bolidy. Ciężkie i nieudolne armaty, znane jeszcze z I wojny światowej, pod wpływem postępu technicznego przerodziły się w smukłe i niezwykle precyzyjne mechanizmy, zdolne nieomal do wybiórczego likwidowania celów. Natomiast postęp w grach hazardowych przyczynił się do powstania wiekopomnego dzieła, zwanego komputerem, dzięki czemu możesz czytać te wszystkie wypociny.

[edytuj] Wyzwolenie obyczajowe

Innym sukcesem XX wieku było wyzwolenie obyczajowe. Dzięki światłej myśli wielu abolicjonistów zniesiono wpierw niewolnictwo, potem instytucję kury domowej, następnie dziewictwo, a na koniec – krępujące swobodę ubrania. Dzięki temu życie na naszej małej planecie stało się bardziej znośne. W planach jest zniesienie śmierci, ale to już zadanie dla następnego wieku.

[edytuj] Wielkie idee socjologiczne

Największym osiągnięciem XX wieku było stworzenie w oparciu o rewolucyjne, romantyczne idee XIX wieku, równie wielkich i rewolucyjnych systemów społecznych, dzięki którym udało się ograniczyć lawinowo rosnącą populację ludzi na Ziemi. Szczególnie wyróżniły się tu dwa systemy: faszyzm i komunizm, z których pierwszy wyeliminował ok. 50 mln. ludzi, zaś drugi ok. 100 mln. Z tego powodu do dziś oba systemy mają wielu zwolenników, wdzięcznych twórcom tychże za swobodę poruszania się po świecie (bo co to za radocha przeciskać się przez tłum ludzi?).


Nasze strony
Przyjaciele
W innych językach