FANDOM


Na złą drogę zejść łatwo – wystarczy ufać drogowskazom

Poeta o Zakopiance

Zakopianka – wytwór drogopodobny, zaczynający się korkiem w Krakowie, a kończący jeszcze większym korkiem w Zakopanem. Zasadniczo Zakopianka winna służyć do przemieszczania się pomiędzy tymi dwoma miastami, niemniej – z uwagi na swoją szerokość oraz tempo ruchu – służy za ciągnący się od Krakowa do Zakopanego parking.

Plany modernizacji Zakopianki, jako epopeja narodowa, zyskały sobie rzesze fanów wśród ludności Podhala, a ich autor wiele razy był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla w kategorii Fikcja Literacka.

Przebieg Zakopianki

Warunki techniczne Zakopianki

Średnia szerokość pasa drogowego Zakopianki jest o 98% za mała, by odbywał się tamtędy płynny ruch rowerowy, o samochodowym nie wspominając. Występują podjazdy, zjazdy i Poronin. Wzdłuż Zakopianki wykopano rowy, służące do gromadzenia odpadających od kół kołpaków, które są ponownie wprowadzane do obrotu przez ludność zamieszkałą wzdłuż drogi. Ludność tak handluje tu także oscypkami oraz – oryginalnie – miejscowymi skórami owczymi z Chin.

Zakopianka w kulturze masowej

Popularność Zakopianki spowodowała, że stała się ona inspiracją dla twórców kultury masowej. Oto niektóre przykłady:

  • Pojedynek na szosie (reż. Steven Spielberg) – historia księgowego, który jadąc czerwonym Fiatem Uno, usiłuje wyprzedzić Suzuki Swift pomiędzy Myślenicami a Skomielną Białą.
  • Konwój (reż. Sam Peckinpah) – paradokumentalny zapis przejazdu Zakopianką w dniu 1 lipca. Z uwagi na czas trwania, podzielony na 100 odcinków.
  • Polskie drogi (reż. Janusz Morgenstern) – poetycka opowieść o góralu, który na łożu śmierci wspomina, jak przejechał trasę z Krakowa pod Giewont furmanką zaprzężoną w chudą szkapę pięć razy szybciej niż zrobił to jego syn mający BMW.
  • On the Road (aut. Jack Kerouac) – powieść o dzieciach-kwiatach polskiego PRLu podróżujących autostopem do stolicy polskich gór; bezczelnie przeniesiona w realia Ameryki lat pięćdziesiątych.