Zamość

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Skocz do: nawigacji, szukaj
Remiza.jpg

Siedziba magistratu (Ratusz miejski); należy zwrócić uwagę na nowo zamontowane oświetlenie

Zamość... Zamość... to gdzieś na Ukrainie?

Zapytany o położenie Zamościa

Zamość? To tam jeszcze po polsku gadają?

Reakcja mieszkańca stolicy na spotkanie mieszkańca Zamościa

Zamośćmiasto w woj. lubelskim położone na wybitnie malowniczym pograniczu kazachstańskim, w centrum Padołu Zamojskiego; miniaturka Krakowa. Ze względu na swoje walory kulturalne, edukacyjne i turystyczne miasto należy do ważniejszych ośrodków Pig Resources Managementu na Lubelszczyźnie.

[edytuj] Geografia

Miasto jest położone na wschód od Polski, w województwie lubelskim. Znajduje się między Lublinem, Biłgorajem, Tomaszowem Lubelskim, Szczebrzeszynem i Hrubieszowem – niedaleko Władywostoku.

Przez miasto przepływa wiele rzek, rowów i ropociągów. Największa z rzek, duma Zamościa – Łabuńka, o średniej głębokości 50 cm jest najczęstszym miejscem popełniania samobójstw przez szczęśliwych zamościan.

[edytuj] Historia

Miasto założył dziadek na koniu – Jan Zamoyski. Był mało pomysłowy, więc żeby się nie głowić, nazwał go Zamość. Zbudował piękną twierdzę, jednak zapomniał o infrastrukturze sanitarnej. O dziwo wyszło to miastu na dobre, bo wszystkie wrogie wojska omijały je szerokim łukiem.

Próbowali podbić go Szwedzi w czasie lawiny szwedzkiej, jednak im się to nie udało, bo zamościanie wystawili stoły przed bramy, a Szwedzi zawartość zjedli i się otruli. Stąd „szwedzki taboret przed bramą”.

[edytuj] Sport

Futbolín-español1-rafax.JPG

Stadion w Zamościu podczas meczu

Są tu dwa kluby piłkarskie. Kultywując tradycje Janka, mieszkańcy nie głowili się nad nazwami dla nich. Oba kluby nazywają się Hetman. Na ważnych meczach, wszystkie podstawówki zbierają się na łuku zamojskiego stadionu, a nauczyciele prowadzą lekcję muzyki.

[edytuj] Demografia

Coraz więcej ludzi ucieka z Zamościa. Zwykle na zachód, do Moskwy i na Ukrainę, na handel. Wszyscy pozostali jadą lewym pasem ulicy. Nie dotyczy to rond, na których zajmują dwa pasy jednocześnie.

[edytuj] Zabytki

Całe miasto. Niestety, przez wiecznie prowadzone remonty, nie pozostaje już nawet złamany grosz na naprawę dróg. Jednak jest wiele zabytków, które gdzieś po drodze można zobaczyć, np. Brama Moskiewska czy też południowo-północna.

W roku 2035 Zamość zostanie obudowany murami, jak za dawnych lat i już nikt do niego nie wyjedzie.

[edytuj] Przemysł

Największe zakłady przemysłowe produkują pasze dla świń, krzesła, kefiry na kaca, mrożone kalafiory, części do traktorów i zboże.

[edytuj] Oświata

W Zamościu są 4 szkoły wyższe. Ich specjalność to kształcenie studentów na kierunku bezrobocie.

[edytuj] Gospodarka

W Zamościu jest 13 Biedronek, 4 centra handlowe i małe sklepy. A także 17 parafii kościelnych.

[edytuj] Dzielnice

Mimo iż Zamość nie jest większy od typowej jakuckiej wioski posiada, o dziwo, dzielnice lub raczej osiedla:

  • Stare Miasto – Tak zwana Starówka City. Znana z tego, nie dostaje się tam wpCenzura2.svglu chyba, że chodzisz w koszulce Łady Biłgoraj. Po za tym kilka ładnych budynków wyremontowanych za srebrniki europejskie i wsio. Czasami tam strzelają, ale nigdy w sylwestra.
  • Nowe Miasto – miejsce rzadko odwiedzane przez naszą dzielną Policję, ze względu na duże stężenie di wpi{{cenzura3))lotlenku w paszczu. Mieszkańcy tych okolic to sami sportowcy sądząc po ich ubiorze nawet 70 letnia babka chodzi w dresach adasia. Na ryneczku można oprócz wpCenzura2.svglu można kupić szlugi oraz wóde a czasami trafi się coś ropopodobnego co oczywiście można wlewać tylko do aut z 1.9 TDI pod maską. Oprócz funkcji legowiska dresów jest to miejsce handlu szmatami, występuje tu 100000 szmatexów na kilometr kwadratowy.
  • Orzeszkowej-Reymonta – Niby straszne osiedle (haha!), ale większość kibiców Łady Biłgoraj tam sobie piwko popija nad Łabą. Po za tym blok na bloku i ryneczek gdzie też można dostać wszystko oprócz wp..lu. Opustoszałe osiedle gdzie prędzej menela znajdziesz aniżeli dresa. Po za tym dużo dzieci, które grają w przerzucanie telefonów przez Łąbę.
  • Kilińskiego – Galeria Twierdza miejsce do którego codziennie idą ludzie przeważnie dzieci lat 13-30, które chcą poczuć klimat złotych tarasów i się trochę polansować. Po za tym bloki kilka niby fabryk i hurtowni.
  • Majdan – ta niby dzielnica nie ma nawet dróg co mówić o świetle. Tam dalej panuje PRL albo może nawet gorzej. Pola i krowy.
  • Karolówka – osiedle dążące do uznania je za najbardziej prestiżowe. Tak naprawdę kupa domków ułożona na bagnach. Pola, nic tylko zaorać.
Nasze strony
Przyjaciele
W innych językach